Zamknij mobilną wersję WCAG- Starostwo Powiatowe w Leżajsku

Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

17 stycznia 2020

Wyślij odnośnik

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu organizowane są już po raz dwunasty. Ich pomysłodawcą i głównym organizatorem jest prof. Wacław Wierzbieniec z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W bieżącym roku obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się na Podkarpaciu w ponad 70 miejscowościach. Zaczynają się 2 stycznia i potrwają do 22 lutego 2020 r. Podczas obchodów odbędą się modlitwy dla uczczenia pamięci pomordowanych Żydów, prelekcje i wykłady historyków, sesje naukowe poświęcone Zagładzie, stosunkom polsko-żydowskim i kulturze żydowskiej, pokazy filmów o tematyce związanej z Holocaustem, wystawy okolicznościowe, koncerty, prezentacje wspomnień ocalonych z Zagłady oraz spotkania ze świadkami historii.

W powiecie leżajskim organizatorem obchodów jest Muzeum Ziemi Leżajskiej. Wydarzenie odbędzie się w muzeum 28 stycznia o godz. 11.00.

W programie:

11:30 – 13:00 – Spotkanie z ocalałą z Holocaustu Lucią Retman, Elen i Leo Mayerami oraz innymi osobami, których rodziny zostały uratowane lub ucierpiały podczas Holokaustu

13:00 – 13:45 – „Księga pamięci męczenników Leżajska zgładzonych w czasie Szoa przez nazistów” – omówienie treści księgi wydanej w 1969 roku przez
dawnych mieszkańców Leżajska – Emil Majuk.

MZL