Radni oddali hołd ofiarom pacyfikacji Leżajska

28 maja 2020

Po obradach XXV sesji nadzwyczajnej Rady Powiatu Leżajskiego, Prezydium Rady, Zarząd Powiatu Leżajskiego oraz radni złożyli wieniec pod pomnikiem ku czci ofiar pacyfikacji Leżajska – jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach miasta.

Pacyfikacja została przeprowadzona w odwecie za zlikwidowanie przez polskie podziemie konfidentów. Miała za zadanie złamać polskiego ducha podziemia. W tym celu przygotowano listę z nazwiskami około 300 osób wytypowanych do zatrzymania. Akcja rozpoczęła się o świcie 28 maja 1943 r. i trwała do godzin popołudniowych. Niemcy otoczyli miasto, a w efekcie przeszukań i rewizji rozstrzelali 43 osoby. W sumie pacyfikacją objętych zostało 67 osób. 28 z nich zostało skazanych przez trybunał zaaranżowany przy miejscowym sądzie. Część zatrzymanych podczas pacyfikacji trafiła do obozów koncentracyjnych i tam została zgładzona.