Uwaga! Od 10 października obowiązują nowe obostrzenia sanitarne

9 października 2020

Alt=""

Od jutra wchodzą w życie nowe obostrzenia sanitarne w związku ze znacznym wzrostem zakażeń SARS-CoV-2.

• Noszenie masek (zasłanianie nosa i ust) obowiązuje wszędzie w przestrzeni publicznej.
    • Podczas zakupów obowiązkowe jest noszenie rękawiczek jednorazowych lub dezynfekowanie rąk.
    • Podczas mszy, które odbywają się w kościele uczestnicy muszą zasłaniać nos i usta. W przypadku mszy na wolnym powietrzu mają wybór – zachowanie 1,5 dystansu lub noszenie maseczki.
    • Wesela i uroczystości rodzinne: od 17 października obowiązywać będzie ograniczenie liczebności wesel i innych uroczystości rodzinnych do 75 osób nie licząc obsługi. Na tego typu imprezach nie obowiązuje zasłanianie nosa i ust (choć jest zalecane).
    • W przypadku innych imprez i spotkań (niezależnie od ich rodzaju) wprowadzono ograniczenie do 100 osób, z wyjątkiem obsługi. Jest też obowiązek zakrywania ust i nosa.
    • W salonach kosmetycznych, fryzjerskich i studiach tatuażu może przebywać tylko obsługa i aktualnie obsługiwani klienci.
    • W restauracjach i ogródkach obowiązuje dystans – 1 osoba na 4 m2. Klienci muszą też zakrywać nos i usta do czasu zajęcia miejsca przy stoliku. Obowiązek zasłaniania przez cały czas dotyczy też obsługi.
    • W kinach obowiązuje ograniczenie 25 % publiczności i obowiązek zachowania 1,5 odstępu oraz zasłaniania ust i nosa.
    • Imprezy sportowe na stadionach, boiskach, stadninach, torach wyścigowych, basenach, siłowniach mogą odbywać się z udziałem 25 %. publiczności. Osoby uczestniczące w wydarzeniach sportowych zobowiązane są do zakrywania ust i nosa, a także dezynfekcji rąk przy wejściu i wyjściu z obiektu.
    • Imprezy kulturalne mogą obywać się wyłącznie z udziałem 25 %, publiczności. Jeżeli odbywają się na otwartej przestrzeni, na widowni może być udostępnione co drugie miejsce (w rzędach naprzemiennie). W przypadku braku wyznaczonych miejsc, widzowie i słuchacze muszą zachować 1,5 metrowy dystans oraz zasłaniać nos i usta. Ta zasada obowiązuje też podczas wydarzeń kulturalnych na otwartych obiektach sportowych. Podczas imprez kulturalnych w otwartej przestrzeni obowiązuje limit 100 osób oraz 1,5 m dystans między uczestnikami. W przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50 %. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.
    • Baseny i aquaparki – obowiązuje ograniczenie do 75 % obłożenia.
    • W wesołych miasteczkach, parkach rozrywki i rekreacji obowiązuje ograniczenie – 1 osoba na 10 m2.
    • Siłownie i kluby fitness – obowiązuje ograniczenie – 1 osoba na 7 m2.
    • Sanatoria działają bez zmian. Warunkiem rozpoczęcia turnusu jest negatywny wynik testu na SARS-CoV-2 wykonanego najpóźniej 6 dni przed rozpoczęciem pobytu.
    • Udział w zgromadzeniach możliwy jest tylko pod warunkiem, że liczba uczestników nie przekroczy 150 osób, wszyscy zachowują 1,5 metrowy dystans oraz zakrywają usta i oczy.
    • Transport zbiorowy: Obecnie pojazdem transportu zbiorowego można przewozić tyle osób, ile wynosi: 100 % liczby miejsc siedzących albo 50 % liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 % miejsc siedzących niezajętych. Obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust
    • Obowiązuje całkowity zakaz działania dyskotek i klubów nocnych.