W ubiegłym tygodniu zakończył się intensywny okres ferii zimowych w Muzeum Ziemi Leżajskiej. W drugim tygodniu ferii dzieci wzięły udział w lekcjach muzealnych połączonych ze zwiedzaniem Muzeum, aby aktywnie i kreatywnie spędzić ten czas.
W pierwszym dniu zajęć każde dziecko stworzyło własne mydełko okazjonalne, które było piękną ozdobą lub oryginalnym prezentem dla najbliższych. Eksperymentowaliśmy także z formą, kolorem, fakturą, kształtem i zapachem.
Drugi dzień poświęcony był motywowi tradycyjnej leżajskiej zabawki. Warsztaty były połączone ze zwiedzaniem wystawy etnograficzno- zabawkarskiej, na której dzieci poznały pracę zabawkarza i proces wykonania drewnianych zabawek. Efektem ich pracy było wykonanie konika metodą string art.
W kolejnym dniu uczestnicy odwiedzili wystawę archeologii i dziejów staropolskich ziemi leżajskiej. Po zwiedzaniu ekspozycji uczestnicy przystąpili do udziału w warsztatach podczas których wcielili się w rolę średniowiecznych garncarzy i wykonali zimowy świecznik z gliny.
Czwartkowe zajęcia w muzeum rewelacyjnie połączyły się z „tłustym czwartkiem” ,bo kto nie lubi słodkich wypieków? A szczególnie pyszne są te wykonane przez dzieci własnoręcznie. Podczas zajęć uczestnicy przygotowali pachnące ciasteczka, które własnoręcznie udekorowali kolorowym lukrem i posypkami.
Piątek był ostatnim dniem zajęć w muzeum. Dzieci poznały tradycję i historię karnawału na świecie. Stworzyły wspaniałe, kolorowe, niepowtarzalne maski karnawałowe, wachlarze i kotyliony.
W trakcie dwu tygodniowych ferii, Muzeum Ziemi Leżajskiej odwiedziły również grupy zorganizowane oraz półkolonie m.in.:
– dzieci z Klubu Sportowego „POGOŃ” Leżajsk,
– dzieci z Miejsko-Gminnego Domu Kultury z Głogowa Małopolskiego,
– dzieci ze Szkoły Językowej PROMAR w Leżajsku,
– dzieci wraz z opiekunami z koła gospodyń wiejskich z Biszczy,
– dzieci z Koszykarskiego Klubu Sportowego Tarnowskie Góry.
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za aktywny i kreatyny czas spędzony w muzeum. Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych warsztatach i lekcjach muzealnych.
Pełny spis warsztatów i lekcji muzealnych (połączony ze zwiedzaniem) na stronie internetowej placówki: https://muzeum-lezajsk.pl/lekcje/
MZL
Informację zamieściła: Natalia Nowicka