Zamknij mobilną wersję WCAG

Obchody Dnia Powiatu Leżajskiego

10 maja 2021

Laureaci nagrody Przyjaciela Powiatu Leżajskiego pozują do zdjęcia z Zarządem Powiatu na tle białej ścianki promocyjnej z napisem Powiat Leżajski. W tle widoczne są okna oraz herb powiatu i Polski.
  • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
  • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

  • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

    Corocznie, 7 maja, w święto Matki Bożej Leżajskiej, której wizerunek widnieje w herbie powiatu, obchodzimy Dzień Powiatu Leżajskiego. Jednak sytuacja epidemiologiczna, w której się obecnie znajdujemy, spowodowała, że obchody już drugi raz z kolei miały skromniejszy charakter.

    Tegoroczną uroczystość zainicjowała msza święta, koncelebrowana przez o. Klaudiusza Barana, Kustosza Sanktuarium M.B. Leżajskiej, ks. prał. Marka Ciska, proboszcza Parafii pw. Świętej Trójcy w Leżajsku oraz ks. Bartosza Rajnowskiego, Kanclerza Kurii Archidiecezjalnej w Przemyślu. W obchodach Dnia Powiatu Leżajskiego wzięli udział Radni Rady Powiatu Leżajskiego, Zarząd Powiatu Leżajskiego, wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu leżajskiego, dyrektorzy i kierownicy jednostek powiatowych, komendanci policji i straży pożarnej, a także pracownicy Starostwa Powiatowego w Leżajsku. W uroczystości uczestniczył również sztandar Powiatu Leżajskiego.

    Po nabożeństwie Prezydium Rady Powiatu Leżajskiego, Zarząd Powiatu Leżajskiego oraz laureaci nagrody „Przyjaciel Powiatu Leżajskiego” udali się do Muzeum Ziemi Leżajskiej, gdzie odbyła się gala wręczenia nagród.

    Wśród nowych Przyjaciół Powiatu Leżajskiego powitaliśmy: w kategorii „Społecznik” Jednostkę Strzelecką 2035 z Leżajska, w kategorii „Osobowość” Jana Kidę, Starostę Leżajskiego IV kadencji oraz w kategorii „Przedsiębiorca” firmę Usługi Kulinarne Andrzej Więcław.

    Tytuł Przyjaciel Powiatu Leżajskiego przyznawany jest od 2012 roku, osobom i instytucjom, które poprzez swoją aktywność wspierają i przyczyniają się do szeroko rozumianego rozwoju i promocji Powiatu Leżajskiego w kraju oraz poza jego granicami.

    O oprawę muzyczną wydarzenia zadbali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Leżajsku, wykonując przed publicznością recital fortepianowy.

    Poniżej prezentujemy sylwetki nagrodzonych.

    Jednostka Strzelecka 2035 im. Tadeusza Wyrwy-Furgalskiego w Leżajsku działa przy Zespole Szkół Licealnych im. B. Chrobrego i jest kontynuatorką tradycji XXVII Polskiej Drużyny Strzeleckiej w Leżajsku z czasów II Rzeczypospolitej. Powstała w 2007 roku jako pluton wchodzący w skład Jednostki Strzeleckiej 2021 Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie, zaś w 2008 roku została jednostką samodzielną. Od samego początku jednostka uczestniczy w życiu lokalnej społeczności i godnie reprezentuje Powiat Leżajski na terenie województwa i kraju. W kwietniu 2010 r. jednostka brała udział w uroczystościach pogrzebowych po Katastrofie Smoleńskiej, pełniąc asystę przy trumnach pary prezydenckiej w Archikatedrze św. Jana w Warszawie. Była zaangażowana w pomoc przy usuwaniu skutków powodzi w Sandomierzu oraz zabezpieczaniu Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Warszawie. Corocznie w marcu wraz z historycznym sztandarem Związku Strzeleckiego z 1927 r. jednostka uczestniczy w przyrzeczeniu strzeleckim przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie, składanym przez młodych strzelców z Podkarpacia. Tradycyjnie bierze udział w obchodach Święta Niepodległości, rocznicy pacyfikacji Leżajska, dożynkach powiatowych i Pielgrzymce Służb Mundurowych, pełni wartę honorową 1 listopada na cmentarzu komunalnym. Strzelcy pomagają w prawidłowym przebiegu różnych imprez kulturalnych. Dowódcą jednostki jest insp. ZS Waldemar Tłuczek, wicedyrektor ZSL. Związek Strzelecki stawia sobie za cel formowanie wzorowych postaw obywatelskich, wyrabianie umiejętności zdyscyplinowanego życia w zespole, podnoszenie sprawności fizycznej młodzieży, poszerzanie wśród niej znajomości historii naszego państwa i propagowanie spraw obronności kraju.

    Jan Kida był pierwszym burmistrzem Miasta i Gminy Nowa Sarzyna po zmianach ustrojowych. Piastował ten urząd niezmiennie przez 16 lat. Wcześniej pracował w Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu w Nowej Sarzynie. W latach 80. był działaczem opozycji demokratycznej. Uczestniczył w strajkach chłopskich, m.in. w okupacji budynku Urzędu Gminy w Leżajsku 25-29 listopada 1981 r. W latach 2007-2010 pełnił funkcję Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Rzeszowie. W latach 2010-2014 sprawował urząd Starosty Leżajskiego i Radnego Rady Powiatu Leżajskiego IV kadencji. W 2020 roku Rada Miejska w Nowej Sarzynie nadała Janowi Kidzie honorowe obywatelstwo Miasta i Gminy Nowa Sarzyna.

    Firma Usługi Kulinarne Andrzej Więcław jest obecna na rynku od ponad 10 lat. Swoją ofertę kieruje zarówno do klientów indywidualnych, jak i mniejszych oraz większych przedsiębiorstw. Działalność gastronomiczna promuje regionalne tradycje kulinarne. Potrawy przygotowywane są z najlepszych i najświeższych produktów, z dbałością o otoczenie biznesu i współpracę na lokalnym rynku. Właścicieli firmy wyróżnia pasja do gotowania i kreatywność, która sprawia, że firma nieustannie się rozwija i adaptuje do rynku oraz otoczenia. Przedsiębiorstwo wspiera lokalne inicjatywy, należy także do szlaku kulinarnego „Podkarpackie Smaki” – jednego z największych kulinarnych szlaków w Polsce, którego celem jest promowanie i ocalenie od zapomnienia bogatej tradycji kulinarnej naszego regionu.

    Gabriela Dąbek

    Informację zamieściła: Natalia Nowicka