Zamknij mobilną wersję WCAG

II Ogólnopolska Konferencja Samorządowa w Rzeszowie

13 maja 2026

  • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
  • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

  • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

[contact-form-7 id="481" title="Wyślij odnośnik"]

W Rzeszowie odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Samorządowa, zorganizowana przez Związek Samorządów Polskich oraz Województwo Podkarpackie. W wydarzeniu uczestniczył również Starosta Leżajski Zdzisław Leśko, reprezentując Powiat Leżajski podczas ogólnopolskiej debaty poświęconej najważniejszym wyzwaniom stojącym przed samorządami. Konferencja została objęta honorowym patronatem Prezydenta RP Karola Nawrockiego i zgromadziła przedstawicieli administracji rządowej, samorządowców, ekspertów oraz partnerów społeczno-gospodarczych z całego kraju.

Podczas konferencji poruszano kwestie kluczowe dla funkcjonowania i rozwoju samorządów, w tym sytuację finansową jednostek samorządu terytorialnego, ochronę zdrowia, gospodarkę odpadami, cyfryzację oraz cyberbezpieczeństwo. W licznych panelach dyskusyjnych uczestnicy debatowali także nad przyszłością polityki spójności oraz rolą środków europejskich w rozwoju lokalnych wspólnot. W panelu poświęconym ochronie zdrowia wskazywali na potrzebę systemowych zmian oraz ścisłej współpracy rządu i samorządów, niezbędnej do zapewnienia stabilnego funkcjonowania placówek medycznych

Jednym z najważniejszych punktów konferencji było wystąpienie byłego prezydenta RP Andrzeja Dudy pt. „Współpraca w ramach Trójmorza jako szansa rozwoju dla JST”, dotyczące m.in. roli samorządów w budowaniu nowoczesnej Polski oraz znaczenia współpracy międzynarodowej i inwestycji infrastrukturalnych dla rozwoju regionów.

Drugiego dnia konferencji uczestnicy wysłuchali także wystąpienia byłego premiera Mateusza Morawieckiego pt. „Polska jednej prędkości – nowy program dla samorządów”, poświęconego finansowaniu inwestycji lokalnych i zrównoważonemu rozwojowi mniejszych miast oraz gmin.

Konferencja była ważną przestrzenią do wymiany doświadczeń, dyskusji o przyszłości polskich samorządów oraz budowania współpracy pomiędzy przedstawicielami administracji publicznej, ekspertami i partnerami społeczno-gospodarczymi.

 

Informację zamieściła: Natalia Nowicka
Fot. Sebastian Stankiewicz/UMWP oraz Powiat Leżajski