Zamknij mobilną wersję WCAG

XXIX sesja Rady Powiatu Leżajskiego – sesja absolutoryjna

28 maja, w sali obrad Rady Powiatu Leżajskiego odbyła się XXIX sesja rady, będąca sesją absolutoryjną. Po przyjęciu porządku obrad i protokołu z XXVIII sesji radni zapoznali się z:
– informacją z działalności Muzeum Ziemi Leżajskiej za 2025 r.,
– sprawozdaniem z realizacji „Programu Opieki nad Zabytkami Powiatu Leżajskiego na lata 2022–2025” – za lata 2024–2025,
– informacją o realizacji zadań z zakresu kultury, promocji, współpracy międzynarodowej oraz kultury fizycznej, sportu i turystyki w 2025 r.,
– sprawozdaniem z realizacji programu współpracy Powiatu Leżajskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego za 2025 r.

W dalszej części obrad radni podjęli uchwały w sprawie:
– przyjęcia „Powiatowego programu rozwoju pieczy zastępczej w Powiecie Leżajskim na lata 2026–2028”,
– zmiany uchwały dotyczącej określenia zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych finansowanych ze środków PFRON w 2026 r.,
– zaciągnięcia zobowiązania ponad budżet roku 2026 na realizację zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowa odcinka drogi powiatowej Nr 1240R Wola Zarczycka – Nowa Sarzyna”,
– upoważnienia Zarządu Powiatu do zabezpieczenia realizacji umowy o dofinansowanie robót budowlanych w obiektach służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych ze środków PFRON,
– wprowadzenia zmian w budżecie Powiatu na 2026 r.

Po zapoznaniu się z raportem dotyczącym stanu powiatu, radni przystąpili do głosowania nad uchwałami dotyczącymi:
– wotum zaufania dla Zarządu Powiatu Leżajskiego (w głosowaniu brało udział 18 radnych i 17 głosowało za),
– zatwierdzenia sprawozdania finansowego Powiatu Leżajskiego za 2025 rok wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu (w głosowaniu brało udział 18 radnych i 18 głosowało za),
– udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Leżajskiego z tytułu wykonania budżetu za rok 2025 (w głosowaniu brało udział 18 radnych i 18 głosowało za).

Starosta Leżajski Zdzisław Leśko podziękował w imieniu swoim oraz Zarządu Powiatu radnym, burmistrzom i wójtom gmin powiatu leżajskiego, kierownikom i dyrektorom jednostek organizacyjnych oraz pracownikom Starostwa Powiatowego w Leżajsku za dobrą współpracę.

Informację zamieściła: Jadwiga Czapla

83. rocznica pacyfikacji Leżajska

28 maja odbyły się obchody 83. rocznicy pacyfikacji Leżajska przez niemieckie oddziały okupacyjne. W uroczystościach uczestniczyła delegacja Powiatu Leżajskiego oraz przedstawiciele lokalnych urzędów i instytucji, którzy oddali hołd ofiarom tragicznych wydarzeń z maja 1943 roku. Ofiarą pacyfikacji padło 47 mieszkańców Leżajska.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą o godz. 12.00 w Kościele Farnym. Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik przy ul. 28 Maja, gdzie odbył się apel pamięci oraz ceremonia złożenia wieńców.

 

Informację zamieściła: Jadwiga Czapla

Planowane opryski linii kolejowych na odcinku Rudnik nad Sanem – Przeworsk

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. informuje o planowanych opryskach linii kolejowych na odcinku Rudnik nad Sanem – Przeworsk.

Zabieg odchwaszczania będzie wykonywany w terminie 1-5 czerwca 2026 r. na linii kolejowej nr 68 (km 120,000 – 177,173).

Opryski zostaną przeprowadzone jednorazowo z pojazdu szynowego na szerokość około dwóch metrów od skrajnej szyny przez przeszkolonych pracowników.

W związku z prowadzonymi pracami PLK S.A. apeluje o niewchodzenie na teren kolejowy oraz ograniczenie przebywania zwierząt w bezpośrednim sąsiedztwie torów w okresie karencji zastosowanego środka.

W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych termin wykonania oprysków może ulec zmianie.

 

Informację zamieściła: Jadwiga Czapla
Grafika: Pixabay

Akcja szczepienia lisów na terenie województwa lubelskiego

Na podstawie komunikatu Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii informujemy, że w terminie 28 – 31 maja 2026 r. planowane jest przeprowadzenie ochronnego szczepienia dzikich lisów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa lubelskiego.

Przynęty ze szczepionką będą zrzucane z samolotów oraz wykładane ręcznie przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. Program jest współfinansowany przez Komisję Europejską.

 

Informację zamieściła: Jadwiga Czapla
Grafika: Pixabay

Podpisano umowę na modernizację budynku B Starostwa Powiatowego w Leżajsku

26 maja 2026 r. w Starostwie Powiatowym w Leżajsku podpisano umowę na realizację zadania pn. „Modernizacja budynku B Starostwa Powiatowego w Leżajsku”.

W imieniu Powiatu Leżajskiego umowę podpisali Starosta Leżajski Zdzisław Leśko oraz Wicestarosta Lucjan Czenczek. Wykonawcą inwestycji będzie firma Przedsiębiorstwo Budowlane RENOMEX Paweł Zawitkowski z Jarosławia. Wartość modernizacji to kwota 1 339 759,71 zł natomiast termin realizacji listopad 2026. Inwestycja będzie realizowana ze środków Powiatu Leżajskiego.

Zakres prac obejmuje kompleksową modernizację części budynku, w tym m.in. przebudowę pomieszczeń biurowych i sanitarnych, wykonanie nowych instalacji, robót wykończeniowych oraz dostosowanie obiektu do obowiązujących wymagań w zakresie dostępności i bezpieczeństwa użytkowania.

Realizacja inwestycji ma na celu poprawę funkcjonalności, komfortu pracy oraz standardu obsługi mieszkańców korzystających z usług Starostwa Powiatowego w Leżajsku.

 

Informację zamieściła: Jadwiga Czapla

Światowy Dzień Bez Tytoniu – zadbaj o zdrowie

31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. To dobra okazja, by przypomnieć, jak szkodliwe dla zdrowia są papierosy, e-papierosy i inne produkty zawierające nikotynę.

Tegoroczna kampania odbywa się pod hasłem „Zdemaskować atrakcyjność – przeciwdziałanie uzależnieniom od nikotyny i tytoniu”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na działania promujące używanie wyrobów tytoniowych, szczególnie wśród młodzieży.

Palenie tytoniu i korzystanie z e-papierosów nadal stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Nikotyna uzależnia, a jej stosowanie może prowadzić do wielu chorób m. in. problemów z sercem, płucami czy nowotworów.

Warto pamiętać, że kolorowe opakowania, owocowe smaki e-papierosów i reklamy w mediach społecznościowych często mają zachęcać młodzież do sięgania po nikotynę.

Według Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku z powodu używania tytoniu umiera ponad 8 milionów osób na świecie.

W ramach Światowego Dnia Bez Tytoniu, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Leżajsku zachęca mieszkańców do dbania o zdrowie, rezygnacji z używek oraz rozmów z dziećmi i młodzieżą na temat zagrożeń związanych z nikotyną.

 

Informację zamieściła: Jadwiga Czapla

Grafika: Pixabay

Wojewódzkie Obchody Dnia Samorządu Terytorialnego w Rzeszowie

22 maja, w Rzeszowie odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Samorządu Terytorialnego, zorganizowane w 36. rocznicę pierwszych wolnych wyborów samorządowych w Polsce. Uroczystości zgromadziły przedstawicieli samorządów z całego Podkarpacia, parlamentarzystów, duchowieństwo, służby mundurowe oraz reprezentantów administracji rządowej.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji samorządowców. Następnie uczestnicy przeszli w uroczystej paradzie do Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Pochód prowadziły Gminna Orkiestra Dęta oraz Zespół Mażoretek Finezja z Tryńczy. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe z terenu całego podkarpacia w tym poczet powiatu leżajskiego. Podczas wydarzenia podkreślano znaczenie samorządności, współpracy oraz odpowiedzialności za rozwój lokalnych wspólnot. Głos zabrali m.in. Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, I Wicewojewoda Podkarpacki Wiesław Buż oraz senator RP Zdzisław Pupa.

Podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego wręczono honorowe odznaki Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych oraz nagrody w ramach 26. edycji Konkursu „Podkarpacka Nagroda Samorządowa 2026”. Wyróżniono samorządy oraz samorządowców, których działania przyczyniają się do rozwoju lokalnych wspólnot i całego regionu.

Podczas gali wręczono również statuetki i wyróżnienia w dodatkowych kategoriach, doceniając m.in. działania prorozwojowe, inwestycyjne oraz inicjatywy wspierające przedsiębiorczość i aktywność społeczną.

W gronie nominowanych w kategorii ,,Najlepszy Starosta” znalazł się Starosta Leżajski Zdzisław Leśko. Nagrody przyznano również samorządom za działania inwestycyjne, społeczne, ekologiczne, prorodzinne oraz wspierające rozwój przedsiębiorczości.

Podczas gali wręczono także stypendia dla Najzdolniejszej Młodzieży Podkarpacia, przyznawane uczniom osiągającym wybitne wyniki oraz angażującym się w działalność społeczną.

Szczegółowe informacje znajdują się na Portalu Samorządu Wojewódzkiego.
Fot. Tadeusz Późniak

Informację zamieściła: Jadwiga Czapla

Młodzież debatowała o rozwoju przedsiębiorczości

21 maja, w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyło się spotkanie informacyjno-szkoleniowe zorganizowane przez Fundację Misji Obywatelskiej w ramach projektu „Młodzi dla Przedsiębiorczości”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Leżajski Zdzisław Leśko.

Celem wydarzenia było zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie przedsiębiorczości i prawa gospodarczego oraz wzmocnienie ich zaangażowania obywatelskiego. Podczas spotkania uczestnicy zapoznali się z założeniami projektu, a także wzięli udział w szkoleniu i debacie pt. Podkarpackie Rozmowy: Porozmawiajmy o Przedsiębiorczości.

Istotnym elementem wydarzenia była praca w grupach, podczas której młodzież formułowała postulaty dotyczące rozwoju przedsiębiorczości na poziomie lokalnym i regionalnym.

Uczestnicy wysoko ocenili zarówno tematykę spotkania, jak i możliwość aktywnego udziału w dyskusji. Wydarzenie zakończyło się ewaluacją, która potwierdziła duże zainteresowanie dalszym udziałem w projekcie.

Projekt „Młodzi dla Przedsiębiorczości” ma na celu wzmacnianie kompetencji młodzieży oraz tworzenie przestrzeni do dialogu pomiędzy młodymi ludźmi, a instytucjami publicznymi.

FMO

 

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Powiat Leżajski uzyskał dofinansowanie na remont zabytkowego budynku Domu Pomocy Społecznej w Piskorowicach-Mołyniach

20 maja br. została zawarta umowa pomiędzy Powiatem Leżajskim a Województwem Podkarpackim – Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Rzeszowie na dofinansowanie remontu zabytkowego budynku Domu Pomocy Społecznej w Piskorowicach-Mołyniach.

Dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będących w dyspozycji Samorządu Województwa Podkarpackiego, wynosi:
– w 2026 r. – 1 138 183,00 zł, przy wkładzie własnym Powiatu Leżajskiego w wysokości 1 138 184,93 zł (wartość zadania na 2026 r.: 2 276 367,93 zł),
– w 2027 r. – 1 137 910,00 zł, przy wkładzie własnym Powiatu Leżajskiego w kwocie 1 137 911,00 zł (wartość zadania na 2027 r.: 2 275 821, zł).
Łączna wartość zadania na lata 2026-2027  wynosi 4 552 188,93 zł.

Umowę w imieniu Powiatu Leżajskiego podpisali Starosta Leżajski Zdzisław Leśko oraz Wicestarosta Lucjan Czenczek, przy kontrasygnacie Skarbnika Powiatu Jolanty Marciniak. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie reprezentował Jerzy Jeczmienionka, dyrektor ośrodka.

Zakres planowanych prac obejmuje m.in. wykonanie nowego dachu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, remont posadzek oraz montaż instalacji fotowoltaicznej. Realizacja inwestycji przyczyni się do poprawy warunków pobytu mieszkańców oraz zwiększenia efektywności energetycznej obiektu.

 

Informację zamieściła: Natalia Nowicka
Fot. ROPS

Kurier Powiatowy 5/2026

Zapraszamy do lektury majowego wydania „Kuriera Powiatowego”. W numerze m.in. Leżajskie Targi Pracy, tekst Romana Federkiewicza „W hołdzie żołnierzom II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych z naszego regionu, walczących m.in. pod Monte Cassino”, kalendarz imprez kulturalnych i sportowych, relacja Ireneusza Wołka z Omanu, cz. 1.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Ruszył nabór do programu stypendialnego Ministerstwa Obrony Narodowej

Ministerstwo Obrony Narodowej ponownie uruchomiło program stypendialny dla studentów uczelni cywilnych oraz tegorocznych maturzystów planujących rozpoczęcie studiów na kierunkach określonych w rozporządzeniu MON.

Rekrutacja prowadzona jest za pośrednictwem Wojskowego Centrum Rekrutacji. Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona i uzależniona od aktualnych potrzeb Sił Zbrojnych RP. Program obejmuje wybrane kierunki studiów wskazane przez MON.

Wnioski można składać do 31 sierpnia 2026 r.

Stypendium wynosi 50% kwoty uposażenia zasadniczego żołnierza odbywającego dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, obowiązującego w dniu podpisania umowy. Wsparcie finansowe wypłacane jest przez cały okres trwania studiów.

Alt=""

WCR w Nisku

 

Informację zamieściła: Jadwiga Czapla

Ogólnopolskie Spotkanie Wojowników Maryi w Leżajsku

16 maja, w Leżajsku, odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Wojowników Maryi, które miało charakter rodzinny. W wydarzeniu, obok pielgrzymów z całej Polski, na zaproszenie organizatorów udział wzięły również władze samorządowe z terenu powiatu leżajskiego.

Podczas spotkania została odprawiona msza św., której przewodniczył ks. bp Krzysztof Chudzio. Zanim rozpoczęło się nabożeństwo, ulicą Mickiewicza z rynku pod mury leżajskiego sanktuarium przeszła procesja różańcowa, a wierni modlili się w intencji mieszkańców Leżajska.

Gośćmi spotkania byli m.in. kustosz Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie ks. Józef Niżnik i ks. dr Witold Burda, którzy wygłosili dla zgromadzonych tematyczne prelekcje.

Obok czasu przeznaczonego na modlitwę znalazł się również czas na integrację, podczas którego Wojownicy Maryi i ich rodziny mieli zapewnione atrakcje kulinarne, rekreacyjne i ruchowe. Nie zabrakło stoisk z wydawnictwami i dewocjonaliami.

Organizatorzy szacują, że w sobotnim spotkaniu wzięło udział około 4500 pielgrzymów.

 

Informację zamieściła: Natalia Nowicka
Fot. Dawid Wiech

Program Ogólnopolskiego Spotkania Formacyjnego Wojowników Maryi w Leżajsku

16 maja, w Leżajsku odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie Formacyjne Wojowników Maryi. Program wydarzenia:
– 09:30  Zbiórka na Rynku w Leżajsku
– 09:35  Rozpoczęcie procesji 40min 2,4km
– 10:20  Przygotowanie do Eucharystii
– 10:30  Eucharystia – bp Krzysztof Chudzio
– 12:00  Konferencja św. Andrzej Bobola – ks. Józef Niźnik.
– 12:30  Ogłoszenia ks. Andrzej / Koordynator
– 12:50  „Pasowanie” – ks. Marcin Sitek Kustosz sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu
– 13:00  Przerwa
– 14:30  Rodzina Ulmów – ks. Witold Burda
– 15:00  Koronka do Bożego Miłosierdzia
– 15:20  Adoracja Pana Jezusa
– 16:00  Zakończenie.

Zaproszenia na spotkanie:
– oficjalne WM: https://youtu.be/VmRLx0MFLYo?is=lHgkD1kaFaWPM9Pk
– o.Klaudiusz Baran: https://youtu.be/FM3Ea2A50TE
– bp Krzysztof Chudzio: https://www.youtube.com/watch?v=8eaAgN_YzxA
– ks. Józef Niźnik: https://www.youtube.com/watch?v=Tmi418j5wRg
– ks. Witold Burda: https://youtu.be/IfsQSBQTC68?si=Hqw177yWI7avhfb0

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Nowe rozporządzenie Wojewody Podkarpackiego dotyczące wysoce zjadliwej grypy ptaków

7 maja 2026 roku zostało opublikowane rozporządzenie Wojewody Podkarpackiego nr 11/2026, w sprawie uchylenia rozporządzenia Nr 5/2026 w sprawie wprowadzenia środków zmniejszających ryzyko wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w gospodarstwach utrzymujących drób na terenie województwa podkarpackiego. Treść rozporządzenia znajduje się w pliku do pobrania poniżej.

PUW w Rzeszowie

 

Informację zamieściła: Natalia Nowicka