Zamknij mobilną wersję WCAG- Starostwo Powiatowe w Leżajsku

• Zmniejsz font

• Wysoki kontrast

• Zrestartuj ustawienia

Z dziejów oporu społecznego w Polsce południowo-wschodniej 1956-1990 – nowa ekspozycja w MZL

12 grudnia 2019

Wyślij odnośnik

W holu budynku głównego Muzeum od 12 grudnia prezentowana jest wystawa okolicznościowa pt. „Z dziejów oporu społecznego w Polsce południowo-wschodniej 1956–1990” przygotowana przez rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w związku z obchodami XXX-lecia powstania NSZZ „Solidarność”.

Opór społeczny w Polsce południowo-wschodniej to niezwykle szeroki temat historyczny. Jego przedstawienie na niewielkiej wystawie to zadanie omalże niemożliwe. Zaprezentowano na ekspozycji kilka najbardziej istotnych dla naszego regionu przejawów niezgody na narzucony odgórnie system. Wystawa ma układ chronologiczny. Przedstawione zagadnienia to m.in. działalność ostatnich żołnierzy podziemia niepodległościowego, rola kościoła katolickiego w konfrontacji z systemem komunistycznym, wydarzenia Marca 1968 r., działalność KPN, ROPCiO, NSZZ „Solidarność” czy NZS.

Wystawę można oglądać do połowy stycznia 2020 roku.

MZL