XXVI Powiatowy Festiwal Piosenki Mikołaj

13 grudnia 2019

Powiatowy Festiwal Piosenki Mikołaj, który już po raz XXVI zagościł w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce, jak zwykle zachwycił piękną scenerią i ponownie przyciągnął spore grono utalentowanych młodych artystów.

Festiwal już na stałe wpisał się w klimat muzycznych wydarzeń dla dzieci i młodzieży, a organizatorzy dopracowują każdy, nawet najmniejszy szczegół, aby odbywał się na najwyższym poziomie. Od wielu lat cieszy się dużą popularnością. Jego celem jest propagowanie kultury muzycznej, promocja oraz motywowanie wykonawców biorących udział w konkursie, jak również popularyzacja piosenek dziecięcych. Skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, a prezentacje oceniane są w trzech kategoriach wiekowych: I kategoria: klasy 0 – III, II kategoria: klasy IV-VI i III kategoria: klasy VII-VIII.

Do pierwszego etapu, czyli przesłuchań konkursowych – we wtorek 3 grudnia przystąpiło 35 uczestników z powiatu leżajskiego m.in. z gmin: Nowa Sarzyna, Grodzisko Dolne i Kuryłówka. Występujący poddani byli ocenie profesjonalnego Jury w składzie: Ewelina Grabowska, Dawid Socha i Janusz Szpila. Już podczas pierwszych obrad podkreślono wysoki i wyrównany poziom, który nie ułatwiał wyboru 19 najlepszych wykonawców zakwalifikowanych do kolejnego etapu, mających wystąpić w koncercie finałowym.

Dopracowane występy wokalne oraz bogaty repertuar złożony w głównej mierze z tych mniej znanych, lecz efektowych i trafionych utworów, a w mniejszej przez tzw. klasyki piosenki dziecięcej, wskazywały na niezwykłe zaangażowanie oraz ciężką pracę wokalistów i ich instruktorów. Usłyszano wielokrotnie nagradzanych artystów, ale na równi z nimi do rywalizacji przystąpili koledzy i koleżanki, którzy stanęli po raz pierwszy z mikrofonem na scenie. Każde wykonanie nagrodzono słodkim upominkiem i pamiątkowym dyplomem.

Finał festiwalu odbył się 8 grudnia o godz. 16.00. Nie zawiodła kuryłowska publiczność, która obok znajomych i rodzin wokalistów licznie przybyła dopingować oraz wspierać ich, wypełniając widownię po brzegi.

Po wnikliwej ocenie komisji konkursowej zwracając szczególną uwagę na czystość intonacji, dykcję, dobór repertuaru i ogólny wyraz artystyczny przyznano:
    Kategoria I

I miejsce: Annie Wiśniewskiej (SP w Jelnej) i Natalii Moskal (OK w Grodzisku Dolnym)
    II miejsce: Ewie Kyc (GOK w Kuryłówce) i Nikoli Parobek (GOK w Kuryłówce)
    III miejsce: Oliwii Szczypcie (GOK w Kuryłówce)

Wyróżnienia: Karolinie Mazurek (GOK w Kuryłówce ) i Natalii Pieczonce (GOK w Kuryłówce)
    Kategoria II

I miejsce: Anecie Sosze (GOK w Kuryłówce)
    II miejsce: Mai Darnii (GOK w Kuryłówce)
    III miejsce: Filipowi Kotuli (GOK w Kuryłówce) i Zofii Kulpie (OK w Grodzisku Dolnym)

Wyróżnienia: Aleksandrze Dziechciarz (GOK w Kuryłówce), Agnieszce Nowak (GOK w Kuryłówce), Emilii Pasek (GOK w Kuryłówce ), Emilii Winiarskiej (GOK w Kuryłówce)
    Kategoria III

I miejsce: Brygidzie Bartnik (ZS w Grodzisku Dolnym)
    II miejsce: Patrycji Wojnarskiej (OK w Grodzisku Dolnym)
    III miejsce: Aleksandrze Jaworskiej (SP w Sarzynie)

Nagroda główna GRAND PRIX powędrowała do Tomasza Wnuka (GOK w Kuryłówce) za wykonanie utworu „Strach na wróble”.

Oprócz wyboru jurorów, swojego faworyta wybierała publiczność głosując na specjalnie przygotowanych kartach. Najwięcej głosów i NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI ufundowaną przez Ochotniczą Straż Pożarną im. Józefa Szczęsnego w Kuryłówce zdobył Filip Kotula (GOK w Kuryłówce) w piosence „Nie zadzieraj nosa”.
    Spośród głosujących wylosowano szczęśliwców, którym wręczono kupony na pizzę, myjnię samochodową oraz zjazd tyrolką.

W przerwie przed ogłoszeniem werdyktu nie mogło zabraknąć ulubieńca dzieci – Mikołaja, który wręczał paczki najmłodszym uczestnikom widowni za poprawne odpowiedzi quizu mikołajkowego.
    Koncertowi finałowemu towarzyszył kiermasz ozdób świątecznych przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Kuryłówce.

W tym roku przewidziano NAGRODĘ SPECJALNĄ za wieloletnią działalność artystyczną grup dziecięcych i młodzieżowych tj. zespół Pięcionutka, zespół taneczny Kangur, grupy mażoretek, ale przede wszystkim działalność wokalną i coroczny już 8 udział w Festiwalu Piosenki Mikołaj reprezentując Gminny Ośrodek Kultury w Kuryłówce. Tą nagrodą wyróżniono Wiktorię Borek.

Podczas trwania finałowego koncertu odbyło się również wręczenie nagrody zwycięzcy VIII edycji konkursu o tytuł Gminnego Mistrza Ortografii, którym została Zuzanna Piotrowska ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli. Wręczenia nagrody dokonała przewodnicząca jury Natalia Nowicka oraz kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej p. Leszek Połeć.

Organizatorzy pragną podziękować wszystkim sponsorom i darczyńcom: Gminie Kuryłówka, Powiatowi Leżajskiemu, Zakładom Chemicznym Silikony Polskie, ZGK Sp. z o.o. w Kuryłówce, Zakładowi Usług Leśnych – TYROLKA Robert Skiba, Pizzerii Słoneczna California, Firmie ELINSBUD, KGW w Kuryłówce oraz OSP im. Józefa Szczęsnego w Kuryłówce.

gokkr