Zamknij mobilną wersję WCAG- Starostwo Powiatowe w Leżajsku

XII Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

29 stycznia 2020

XII Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

28 stycznia br. w Muzeum odbyły się XII Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Zebrani mieli okazję wysłuchać pięknego koncertu w wykonaniu Chóru Cantiamo (grupa starsza) reprezentującego Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku oraz reprezentantki z Chóru Cantiamo (grupa młodsza) ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Leżajsku. Chór wystąpił pod batutą Barbary Kuczek.

W dalszej części nastąpiło spotkanie z Lucią Retman z Izraela, dawną mieszkanką Leżajska ocalałą z Holokaustu oraz z Elen i Leo Mayerami przybyłymi z Holandii, których rodziny ucierpiały podczas Holokaustu. Ponadto Emil Majuk z lubelskiego Ośrodka „Brama Grodzka” zaprezentował „Księgę pamięci męczenników Leżajska zgładzonych w czasie Szoa przez nazistów”.

Na zakończenie części oficjalnej Zdzisława Zawilski odegrał hymny zarówno Polski, jak i Izraela.

W trakcie wydarzenia w holu wejściowym zaprezentowana została ekspozycja pt. „Holokaust na Leżajszczyźnie”, którą będzie można zwiedzać do 9 lutego.

W spotkaniu poza licznie przybyłymi mieszkańcami powiatu, przedstawicielami stowarzyszeń, lokalnymi pasjonatami historii, młodzieżą ze szkół średnich z terenu Leżajska, członkami Rady Muzeum na czele z jej Przewodniczącym Antonim Bereziewiczem, udział wziął Przewodniczący Rady Powiatu Leżajskiego Adam Wylaź oraz Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz, którzy na zakończenie uroczystości przekazali na ręce przybyłych gości pamiątkowe albumy o powiecie leżajskim.

Organizatorem wydarzenia było Muzeum Ziemi Leżajskiej

MZL