Podsumowanie ferii w Muzeum Ziemi Leżajskiej

3 lutego 2020

W tym roku, podczas ferii zimowych w Muzeum Ziemi Leżajskiej po raz kolejny odbyły się zajęcia dla dzieci z terenu powiatu leżajskiego. Zajęcia miały formę warsztatów oraz lekcji muzealnych i odbywały się od 13 do 24 stycznia. Podobnie jak w ubiegłych latach i tym razem zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, a same grupy na poszczególne dni były zróżnicowane pod względem wiekowym, ponieważ pojawiały się na nich dzieci w wieku od 6 do 11 lat. Organizowane zajęcia miały rozmaity charakter, począwszy od edukacyjnego, poprzez kreatywno-manualny, po gry i zabawy.

Cykl spotkań zainicjowały zajęcia związane z edukacją teatralną, podczas których dzieci zostały zapoznane z ogólną wiedzą o teatrze i z procesem powstawania przedstawienia teatralnego, a także wykonały pacynki z papieru. W pierwszym tygodniu odbyły się również zajęcia historyczne poświęcone regionowi i miastu Leżajsk, w ramach których uczestnicy poznali nie tylko fakty związane z miastem, ale również legendy oraz mogli zwiedzić ekspozycję „Historii Miasta i Regionu”. W związku z Dniem Babci i Dziadka miały miejsce również zajęcia odnoszące się do tego święta. Podczas nich dzieci mogły wykonać ciekawe prezenty (własnoręcznie malowane gliniane serce i własnoręcznie ozdobione kubki), które następnie wręczyły swoim dziadkom.

Także drugiego tygodnia ferii zimowych nie zabrakło atrakcji dla dzieci. W pierwszym dniu tego tygodnia dzieci uczestniczyły w warsztatach polegających na pracy z gliną, z której wykonywały świeczniki z bałwankiem, a te następnie mogły zabrać ze sobą do domu. W ramach tych zajęć dzieci zwiedziły również ekspozycję dotyczącą zabawkarstwa leżajskiego. Kolejne zajęcia były poświęcone różnego rodzaju grom i zabawom, które swoją tematyka nawiązywały do teatru. Ich celem było aktywizowanie dziecięcej wyobraźni poprzez odgrywanie krótkich scen i odzwierciedlanie różnych emocji. Cykl zajęć zamknęły warsztaty plastyczne, w trakcie których dzieci wykonywały różnego rodzaju prace plastyczne. Ich głównym motywem przewodnim była zima.

MZL