Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 11 114
 
 

Zabytki

Leżajsk wraz z najbliższą okolicą to ciekawe miejsce na Podkarpaciu, które licznie odwiedzają turyści, pielgrzymi i melomani. Dzięki posiadanym walorom zabytkowym, sakralnym, przyrodniczym i kulturalnym, a także staraniom władz i mieszkańców nasze miasto jest wspaniałą atrakcją turystyczną. 


Dla wielu Leżajsk kojarzy się z Bazyliką i Klasztorem OO. Bernardynów, w którym znajdują się wspaniałe, zabytkowe organy oraz odbywającym się co roku (od czerwca do sierpnia) Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej. W Leżajsku funkcjonują dwa muzea. Muzeum Prowincji OO. Bernardynów przy zespole klasztornym posiada unikatowe eksponaty pochodzące z klasztorów w Polsce i Kresów, które przyciągają wielu turystów. To tu przybywają liczne pielgrzymki pątników udających się do słynącego łaskami obrazu Leżajskiej Matki Bożej Pocieszenia. W odrestaurowanych bydynkach Dworu Starościńskiego działa Muzeum Ziemi Leżajskie, które gromadzi pamiątki z terenu Leżajszczyzny. Organizuje także liczne wystawy, prelekcje filmowe i spotkania w ramach prezentowanych wystaw.

 

Warto podkreślić, że Leżajsk to miasto wielokulturowe, na którego dziedzictwo składa się dorobek wielu pokoleń Polaków, Rusinów, Żydów, Niemców, Tatarów, Ormian i innych nacji. Ślady po Rusinach w Leżajsku to przede wszystkim zabytki takie, jak dawna Cerkiew Greckokatolicka pw. Zaśnięcia NMP, dawny Dom Narodowy Zrzeszenia Rusinów „Proświta” i cmentarze, na których znajdują się groby z nazwiskami wypisanymi cyrylicą. Leżajsk i okoliczne miejscowości licznie zamieszkiwali również Żydzi, po których pozostał XVII-wieczny cmentarz wraz z grobem Cadyka Elimelecha. Po kolonizacji niemieckiej z czasów józefińskich z przełomu XVIII i XIX w. pozostały dawne zabudowania w Leżajsku (na ulicy Moniuszki) i charakterystyczne dla architektury niemieckiej  miejsca. Jednym z nich był m.in. cmentarz, na którym należałoby przeprowadzić prace archeologiczne, a następnie podjąć próbę jego odtworzenia. Podobne ślady po kolonizacji niemieckiej można odnaleźć również w pobliskich miejscowościach. Na ziemi leżajskiej bytowała również  ludność tatarska, w większości wyznająca prawosławie, która później zasymilowała się z polską i jedyne ślady, jakie pozostały to nazwy miejsc oraz nazwiska pochodzące od Tatarów. Przez Leżajsk wiódł wielki szlak handlowy do Sandomierza i Gdańska, na którym bardzo często można było napotkać karawany kupieckie Ormian. Wszystkie te narody pozostawiły po sobie ślad w historii naszego miasta.

 

Bazylika OO. Bernardynów

Organy leżajskie

Klasztor OO. Bernardynów

Muzeum Prowincji O.O. Bernardynów

Ratusz

Zespół Kościoła Farnego w Leżajsku

Zespół Cerkiewny Parafii Greckokatolickiej

Zespół Dworu Starościńskiego z Oficynami z XVIII w

Dom Narodowy Związku Rusinów „Proświta”

 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies