Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 14 909
 
 

Muzeum Ziemi Leżajskiej

Muzeum Ziemi Leżajskiej

 

 Muzeum Ziemi Leżajskiej - nocą  Muzeum Ziemi Leżajskiej

 

Zespół Dworu Starościńskiego, w którym obecnie mieści się Muzeum Ziemi Leżajskiej, położony jest w centrum Leżajska. Stała ekspozycja ukazuje historię, tradycję, kulturę, życie codzienne, czasy wojen i przemian społeczno-gospodarczych, zachodzących na Ziemi Leżajskiej na przestrzeni wieków.

 

Nieodłącznie, w historię Leżajszczyzny wpisane jest również zabawkarstwo, które swoją tradycją sięga XVIII wieku. Zabawki drewniane, robione ręcznie takie jak: pukawki, fujarki, samochody, grzechotki, motyle i ptaki klaskające skrzydłami, czy dziobiące kurki i koguty są częścią stałej ekspozycji Muzeum.

Z Ziemią Leżajską związane jest browarnictwo, które swoją bogatą tradycją sięga roku 1525. Wtedy to właśnie Zygmunt I Stary nadaje przywilej warzenia piwa oraz zezwala na budowę browaru przy Dworze Starościńskim. Ekspozycja Browarnictwa znajdująca się w oficynie płn – wsch Zespołu Dworu Starościńskiego, przedstawia historię piwa, proces jego produkcji, eksponaty związane z piwowarstwem oraz kufle, etykiety i nagrody, które zdobył leżajski browar. Zwiedzający mają okazje obejrzeć film, przedstawiający bogatą historię browaru i Ziemi Leżajskiej.

Działalność Muzeum urozmaicają liczne wystawy czasowe, wykłady, seminaria popularno – naukowe, oraz projekcje filmowe. Dla leżajskich dzieci Muzeum organizuje lekcje muzealne połączone z warsztatami ceramicznymi. Mają one na celu wprowadzenie najmłodszych mieszkańców Leżajszczyzny w tematykę muzealną.
  

Więcej informacji na temat Muzeum Ziemi Leżajskiej i wystaw w nim prezentowanych na stronie http://www.muzeum-lezajsk.pl/

Muzeum Ziemi Leżajskiej.
Muzeum Ziemi Leżajskiej.
Muzeum Ziemi Leżajskiej.
Muzeum Ziemi Leżajskiej.
Muzeum Ziemi Leżajskiej.
Muzeum Ziemi Leżajskiej.
Muzeum Ziemi Leżajskiej.
Muzeum Ziemi Leżajskiej.
Muzeum Ziemi Leżajskiej...
 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies