Licznik odwiedzin: 4 150 654

Sport

11-04-2018

Złoty medal Mistrzostw Europy w karate dla reprezentantki z Nowej Sarzyny

W dniach 7-8 kwietnia Leżajski Klub Kyokushin Karate brał udział w Mistrzostwach Europy organizacji IFK. Na turnieju pod nazwą "6th IFK European Open Championships 2018" wystąpiły: Oliwia Wojtas, Julia Żak i Natalia Kondeusz. Kierownikiem ekipy był Sensei Dariusz Burda. Mistrzostwa odbyły się na hali sportowej "Mika" w Erywaniu (Armenia). W turnieju wystartowało blisko 580 zawodników z 25 krajów. Sędzią głównym był Alex Kerrigan, a gośćmi honorowymi David Pickthall i Shihan Aleksander Taniuszkin. Oliwia Wojtas w swojej pierwszej walce pokonała reprezentantkę Gruzji Nano Shubitidze, po czym zmierzyła się z Kateryną Tataurovą z Ukrainy. W obydwóch starciach widać było wyraźną przewagę polskiej zawodniczki. Walkę półfinałową stoczyła z Yasmin Mamyshevą z Kazachstanu, wygrywając w dogrywce przez zdobycie punktu waza-ari, za technikę nożną na strefę głowy (mawashi geri jodan). W finale zarówno Oliwia, jak i jej przeciwniczka Karina Berikova -  reprezentantka Kazachstanu, pokazały ogromnego ducha walki. Zawodniczki stoczyły rozgrywkę w regulaminowym czasie, doprowadzając do remisu. Przez brak różnic w wadze przeciwniczek sędziowie zadecydowali o kolejnej rundzie. Po trzech remisach decyzją wszystkich sędziów Oliwia Wojtas wywalczyła złoty medal mistrzostw Europy w kategorii juniorek 12-13 lat. Warto wspomnieć, że Oliwia już po raz trzeci zdobyła tytuł Mistrzyni Europy. W marcu 2017 roku wygrała mistrzostwa KWU w Berlinie, zaś w październiku Mistrzostwa Europy organizacji WKB w Rzeszowie.

Julia Żak pierwszą walkę z pochodzącą z Iranu Zeinab Hossein wygrała bardzo efektowanie. Pokonała swoją przeciwniczkę przed upływem regulaminowego czasu, zdobywając ippon (dwa waza-ari). Następny pojedynek stoczyła z Valeriią Zeleniną z Rosji. Zawodniczki prowadziły wyrównaną walkę, więc sędziowie zadecydowali o dogrywce, która również nie wskazała zwycięzcy. Brak różnicy w wadze i kolejna dogrywka przechyliły szalę na korzyść Rosjanki.

Natalia Kondeusz w pierwszej walce spotkała się z Agnes Westrin, utytułowaną reprezentantką Szwecji. Po wyrównanym początku, Szwedka pokazała swoją przewagę, zdobywając punkt waza-ari przez silne uderzenia na wysokość wątroby. Natalia musiała uznać wyższość swojej przeciwniczki, która ostatecznie stanęła na najwyższym stopniu podium.

Mistrzostwa Europy zorganizowane były na bardzo wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym. Na turnieju można było zobaczyć świetne przygotowanie zawodników i wiele wysokiej klasy walk. Naszym zawodniczkom składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów. Udział w zawodach pokryty był m.in. ze środków pochodzących z dotacji Powiatu Leżajskiego oraz  Miasta i Gminy Nowa Sarzyna.