02-04-2019

"Moje hobby - W świecie kufli" - nowa wystawa w Muzeum Ziemi Leżajskiej

Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz Koło Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Leżajsku, zaprasza na nową wystawę pt. "Moje hobby - W świecie kufli".

Prezentowane są na niej kufle i szklanki do piwa ze zbiorów Jacka Więcława.

Historia naczyń używanych do picia piwa ma tak samo długą tradycję jak i dzieje warzenia tegoż trunku. Rodzaj użytego materiału był ściśle powiązany z poziomem materialnym. Wykonywano kufle z rogów zwierzęcych, gliny, drewna, cyny czy srebra. Z czasem zmieniał się materiał i kształt kufli. Pojawiły się szklane, fajansowe często bogato ozdabiane i malowane, w kształcie stożka lub beczułkowate. Niektóre wyposażone były w pokrywkę, która początkowo miała zapewnić ochronę przed dolaniem trucizny, a później przed zanieczyszczeniami (kurzem, owadami).

W XIX wieku browary rozpoczęły filtrować piwo, stąd też kufle oraz szklanki stały się bardziej przezroczyste, po to by móc ocenić barwę oraz klarowność trunku. Ich kształty były różne ze względu na rozwinięte już w tym okresie znawstwo piwa.

Wystawa będzie czynna do 7 czerwca br.

MZL