Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 3 789 053
 
 

Kultura

07-04-2017

Narodowe Siły Zbrojne - prelekcja Leszka Żebrowskiego

Prelekcję poprowadził Leszek Żebrowski, wybitny badacz dziejów podziemia niepodległościowego i publicysta. Jego pasja to wieloletnie badania historyczne dotyczące podziemia antykomunistycznego i Narodowych Sił Zbrojnych.


Ścisłym tematem spotkania była działalność Żołnierzy Wyklętych po II Wojnie Światowej, prelegent poruszył również kwestię ukraińską, która również miała swoje wątki w powiecie leżajskim.


To były Narodowe Siły Zbrojne – te, które wyłoniły się z Narodu. To była emanacja tego, co młoda przedwojenna inteligencja, wychowankowie polskich szkół, oficerowie rezerwy WP myśleli o Polsce, co przeżywali, jakie mieli rozterki. Po tym wszystkim, co się z nimi stało, zasługują na coś więcej, niż nagrobki, czy tablice okolicznościowe. Zasługują na pełną wiedzę o nich -  podkreślił na początku swego wykładu Żebrowski.


Następnie historyk przedstawił dość obszernie wyniki rzetelnych badań odkrywających historię NSZ, które były owocem kilkudziesięcioletniego zbierania świadectw żołnierzy, świadków ich walki oraz odkrywania i weryfikowania tysięcy dokumentów oraz innych źródeł historycznych.
Spotkanie miało na celu stanowić swego rodzaju lekcję historii, nawiązując do odbywającego się 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Po zakończeniu prelekcji uczestnicy chętnie korzystali z możliwości zakupienia książek autorstwa Leszka Żebrowskiego wraz z autografem.
 

MZL

 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies