Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 3 889 698
 
 

Kultura

30-01-2017

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

26 stycznia br. w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyła się uroczystość w ramach IX Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia byli: Starosta Powiatu Leżajskiego Marek Śliż, Burmistrz Miasta Leżajska Ireneusz Stefański oraz Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński.

 

Gościem specjalnym była Lucia Retman z Izraela, ocalona z Holokaustu, autorka książki „Perły albo życie”, w której zawarła swoje wspomnienia zarówno z II wojny światowej, jak i te z życia po wojnie w Izraelu. Lucii towarzyszył syn, który po raz pierwszy uczestniczył w obchodach na Podkarpaciu. W spotkaniu udział wzięli również: Andrey Drach, Ludmiła Bellina, Joanna Elżbieta Potaczek, historyk prowadzący badania dotyczące historii i kultury Żydów z Uniwersytetu Rzeszowskiego i koordynator Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu, Jan Gebert z Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie i Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, dr Katarzyna Thomas, historyk prowadzący badania dotyczące historii i kultury Żydów oraz doktoranci, studenci i uczestnicy warsztatów Kultury Izraela Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

Lucia Retman w krótkim wystąpieniu odniosła się do swoich wspomnień z czasów II wojny światowej, które zawarła we wspomnianej już książce. Publikację tę można było zakupić po spotkaniu. Historię swoich rodziców, którzy ratowali Żydów podczas okupacji niemieckiej, za co zostali uhonorowani medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata przedstawiła Urszula Śliż, zaś dr Dariusz Półćwiartek z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku wygłosił prelekcję pt. Z dziejów Żydów leżajskich w okresie międzywojennym i podczas II wojny światowej.

 

Uroczystość uświetnił występ chórów: Cantiamo z Gimnazjum Miejskiego im. Władysława Jagiełły oraz Belcanto z Zespołu Szkół Licealnych im. B. Chrobrego pod batutą Barbary Kuczek. Zwieńczeniem spotkania było ogłoszenie wyników oraz wręczenie dyplomów uczniom Gimnazjum Miejskiego w Leżajsku, którzy wzięli udział w grze miejskiej pt. Śladami przedwojennych żydowskich mieszkańców Leżajska przygotowanej przez Agnieszkę Kuczkowską.

 

W ramach Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu można obejrzeć wystawę pt. Wiza do życia. Dyplomaci, którzy ratowali Żydów. Nawiązuje ona do upamiętnionych przez Instytut Pamięci Ofiar i Bohaterów Holokaustu „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. Spośród nich, tylko paru było dyplomatami. Wystawa przedstawia historie kilku z nich. Za jej udostępnienie dziękujemy Mateuszowi Pigoniowi, dyrektorowi Departamentu Kultury Ambasady Izraela w Warszawie.

 

Marta Urban
Fot. Kamil Szczepanik

 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies