Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 3 789 602
 
 

Kultura

25-01-2017

Hełmy paradne straży pożarnej w Muzeum Ziemi Leżajskiej

 

Bogata historia pożarnictwa na Ziemi Leżajskiej sięga blisko 150 lat. To kilka pokoleń strażaków-zawodowców oraz ochotników, chętnie śpieszących na ratunek mieszkańcom i ich mieniu, ale także ochoczo uczestniczących w życiu lokalnej społeczności, poprzez wykonywanie różnego typu prac społecznych oraz włączanie się w organizację licznych wydarzeń kulturalnych, patriotycznych i edukacyjnych. Wtedy to najczęściej strój koszarowy lub bojowy, zamieniany jest na mundur galowy lub paradny, a głowy strażaków wchodzących w skład pocztów sztandarowych zdobią piękne, paradne nakrycia głowy. Hełmy te wykorzystuje także straż grobowa, tzw. „Turki”, podczas warty przy Bożym Grobie.

Chcąc przybliżyć kronikę działań pożarniczych oraz historię powstawania kolejnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, których w powiecie leżajskim jest aż 37, Muzeum Ziemi Leżajskiej zorganizowało wystawę „Paradne Hełmy z Trześniowa”. Prezentowana jest na niej kolekcja ok. 50 strażackich hełmów paradnych, produkcji ojca i syna: Edwarda i Wojciecha Mrozów oraz inne atrybuty strażaka, pozyskane z okolicznych jednostek. Całość dopełniają liczne fotografie oraz opisy.

Swoją przygodę z kolekcjonowaniem, odnawianiem i rekonstruowaniem hełmów Mrozowie rozpoczęli czterdzieści lat temu, poproszeni przez komendanta OSP w Trześniowie o wykonanie hełmów paradnych dla warty przy Grobie Pańskim. Zaczęło się od dwóch, a dziś jest ich ponad trzysta - tyle bowiem liczy cała kolekcja paradnych hełmów strażackich, które wykonywane są z wielką pasją, zaangażowaniem i dokładnością. Są one prezentowane w całym kraju, ale nie tylko. Jeden z hełmów znajduje się nawet w Nowym Jorku, w Izbie Pamięci poświęconej strażakom i policjantom poległym 11 września 2001 r. podczas ataku terrorystycznego na World Trade Center.

W środę, 19 stycznia, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy w Muzeum Ziemi Leżajskiej. Spotkanie rozpoczęto uczczeniem minutą ciszy strażaków, którzy skończyli już swoją służbą i odeszli na wieczny odpoczynek. Następnie Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński powitał liczne grono zaproszonych gości, wśród których znaleźli się Wicestarosta Leżajski Zdzisław Leśko, Zastępca Burmistrza Leżajska Andrzej Janas, Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej mł. bryg. Zenon Kuca, Przewodniczący Rady Muzeum Ziemi Leżajskiej Antoni Bereziewicz, Radni Powiatu Leżajskiego: Jan Majkut oraz Marek Kogut, Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku Ireneusz Wołek, a także wielu strażaków i mieszkańców miasta. Gościem specjalnym był Prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Leżajsku oraz były Komendant PSP w Leżajsku bryg. Józef Golec, który w swoim wystąpieniu dotyczącym historii pożarnictwa w powiecie leżajskim, szczegółowo przybliżył okoliczności powstania zorganizowanej pomocy przeciwpożarowej w mieście oraz dzieje powstawania kolejnych jednostek, a także osiągnięcia, statystyki i sylwetki osób szczególnie zasłużonych.

Miłym zwieńczeniem spotkania była strażacka grochówka, przygotowana przez Waldemara Szczepanika, nauczyciela leżajskiego technikum. Patronat honorowy nad wystawą objął Starosta Leżajski. Współsponsorem wydarzenia była firma „Zakłady Mięsne Smak Górno”.

Wystawę można oglądać do 26 lutego br.

Muzeum Ziemi Leżajskiej

 

 

 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies