Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 3 826 422
 
 

Kultura

17-01-2017

Strażackie hełmy paradne w Muzeum Ziemi Leżajskiej.

Muzeum Ziemi Leżajskiej  zaprasza na wystawę
Strażackie hełmy paradne z Trześniowa -  KOLEKCJA Edwarda i Wojciecha Mrozów
Otwarcie wystawy nastąpi:
19 stycznia 2017 r. o godz. 16:00 Galeria w Muzeum Ziemi Leżajskiej ul. Mickiewicza 20A
 

W programie m.in.: - Wystąpienie dh Józefa Golca - Prezesa ZP ZOSP RP w Leżajsku dotyczące historii pożarnictwa w Powiecie Leżajskim
- Prezentacja wozu bojowego straży pożarnej
- Grochówka strażacka

 

Tradycja strażackiego hełmu paradnego:

     

     Paradny hełm strażacki jest bardzo ważnym elementem osobistego umundurowania strażaka ochotnika w czasie różnych uroczystości kościelnych, państwowych i strażackich. W muzeach i kolekcjach prywatnych można oglądać piękne egzemplarze powstałe w początkach ochotniczego ruchu strażackiego. Jedną z takich kolekcji dawnych i współczesnych paradnych hełmów strażackich jest kolekcja z Trześniowa. Ma ona początek w latach 80-tych. Wówczas wykonano pierwsze egzemplarze.     

     Hełmy są odtwarzane z egzemplarzy wypożyczonych z muzeów i odkupionych - zazwyczaj zdewastowanych, nie nadających się do użytku. Pierwowzory były noszone w okresie zaborów i II Rzeczy Pospolitej podczas świąt państwowych i kościelnych, a wzorowane były na hełmach greckich, rzymskich i francuskich.     

     Na okolicznościowych wystawach odtwórcy wystawiają od 50-ciu do 70-ciu typów hełmów. Ich hełmy znajdują się także w zarządach wojewódzkich i biurach terenowych OSP RP, muzeach i izbach pamięci. Uświetniają wiele imprez strażackich, zawodów i pokazów, często są darowane jako suweniry zarówno w kraju, jak i za granicą. Były przekazywane wielokrotnie przez oficjalne delegacje strażackie i państwowe, między innymi również w Stanach Zjednoczonych, Czechach, Holandii i na Węgrzech.

 

 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies