Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 3 789 666
 
 

Kultura

14-12-2016

Obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

O godz. 17:00 mieszkańcy Leżajska i okolic zebrani licznie przy Pomniku Ofiar Komunizmu w sposób pełen powagi i refleksji pochyli czoła nad tragedią, która wydarzyła się 13 grudnia 1981 roku. Podniosłą atmosferę wydarzenia zawdzięczamy Oddziałowi Kawalerii Ochotniczej, a także Orkiestrze Reprezentacyjnej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, którzy uświetnili uroczystość poprzez salwę honorową oraz odegranie przez trębacza „Ciszy ułańskiej” przez trębacza. Zebrani zapalili znicze, które symbolizują światło wolności, po czym złożyli je pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy Cmentarzu Komunalnym w Leżajsku.


O godz. 18:00, w Muzeum Ziemi Leżajskiej, rozpoczęła się druga część obchodów, podczas której zebrani mieli okazję wysłuchać koncertu patriotycznego w wykonaniu chórów Belcanto i Cantiamo pod batutą Barbary Kuczek. Kolejnym punktem w programie była prelekcja Mieczysława Libera, działacza „Solidarności”, który opowiedział o swojej walce z komuną. Zwieńczeniem obchodów była prezentacja filmu pt. „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”.


Jako Muzeum jesteśmy zobowiązani do podtrzymywania pamięci o wydarzeniach, które przez lata kształtowały obecny charakter naszego państwa. Mimo upływu czasu, wydarzenia sprzed 35 lat pozostają wciąż żywe, a słowa gen. Jaruzelskiego, który obwieścił stan wojenny, usprawiedliwiając się przed narodem i wmawiając mu, że Polska stała się ruiną, a winą za to należy obarczyć protestujących i tak zwanych „anonimowych” szkodników, do dziś u niejednej osoby wywołują łzy gniewu.


Wprowadzenie stanu wojennego, które nastąpiło wbrew obowiązującemu wówczas prawu, przyczyniło się do zmobilizowania wojska, milicji, służb bezpieczeństwa
i wyprowadzenia ich przeciwko polskiemu narodowi. Powyższe służby to 100 tysięcy uzbrojonych  żołnierzy i funkcjonariuszy, 1750 czołgów oraz 1400 pojazdów pancernych na ulicach polskich miast.


Mimo braku łączności i mediów, przeciw tej wielkiej sile, która nie była ograniczona w działaniach, stanęło głodne, wyziębione społeczeństwo. Był to ruch społeczny, który miał na celu przywrócenie godności i podmiotowości polskiemu narodowi.


W obchodach uczestniczyli m.in. Starosta Leżajski Marek Śliż, Wicestarosta Leżajski Zdzisław Leśko, Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański,  Wiceburmistrz Leżajska Andrzej Janas  przedstawiciel Posła na Sejm RP Jerzego Paula Piotr Kamiński, Przewodniczący Rady Miasta Leżajska Jerzy Jarosz, przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Leżajska i okolic.
Za przybycie dziękujemy.


MZL

 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies