Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 3 789 650
 
 

Kultura

14-11-2016

Wspólne śpiewanie pieśni patriotyczno-wojskowych

Zwyczajem lat ubiegłych w Muzeum Ziemi Leżajskiej śpiewem uczczono pamięć osób, które na przestrzeni dziejów oddały swoje życie za ojczyznę. W niedzielę, 13 listopada odbyła się bowiem kolejna edycja „Wspólnego śpiewania pieśni patriotyczno-wojskowych”, nawiązująca do Narodowego Święta Niepodległości.


Akompaniatorem i osobą, bez której to wydarzenie nie miałoby szans się odbyć, był Zdzisław Zawilski, który oprócz przygotowania, odegrania i odśpiewania szeregu pieśni - tych najpopularniejszych i tych mniej znanych - wzbogacał wystąpienie wzmiankami o ważnych wątkach historycznych. 


W spotkaniu, w którym wspólnie „wyśpiewaliśmy” historię Polski, uczestniczyło ponad 150 mieszkańców oraz zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański, Radny Rady Powiatu Leżajskiego Marek Kogut oraz Wiceprzewodniczący Rady Muzeum Ziemi Leżajskiej Marian Matkowski. Szczególnym gościem był Tomasz Kozyra – rekonstruktor historyczny i pasjonat z Rzeszowa wraz z małżonką, który przyjechał w stroju żołnierza Wojska Polskiego z całym wyposażeniem, więc dodatkową atrakcją była możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.


Każdy z przybyłych otrzymał także biało-czerwoną wstążkę, która przypięta do lewej piersi jednoczyła wszystkich w duchu patriotyzmu i była symbolem pamięci o osobach, które przez długie lata walczyły o wolną i niepodległą Polskę.


W słowach podsumowujących spotkanie, Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński podziękował Zdzisławowi Zawilskiemu za dostarczenie tylu radosnych przeżyć i pięknych wzruszeń, a wszystkim obecnym za podtrzymywanie jakże ważnego zwyczaju śpiewu tradycyjnych pieśni narodowych, które są przecież wyznacznikiem naszej bogatej, choć niełatwej historii.

 

Tekst i foto: Muzeum Ziemi Leżajskiej
 

 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies