Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 3 888 247
 
 

Kultura

19-05-2016

Erasmus Plus w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Leżajsku

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Leżajsku realizuje projekt zatytułowany „Thinking globally, learning together”- „Myśląc globalnie uczymy się razem” w ramach programu Erasmus Plus. Siedem szkół kształcenia specjalnego z Europy współpracuje ze sobą celem udoskonalenia własnych metod pracy, poznania innowacyjnych rozwiązań w zakresie rewalidacji uczniów z różnorodnymi niepełnosprawnościami. Harmonogram zajęć roku szkolnego 2015/2016 zakłada szereg działań związanych z realizacją programu. Dwie główne zrealizowane już wizyty projektowe dotyczyły wyjazdów zagranicznych do Rumunii i Belgii. Były one szansą pogłębienia wiedzy oraz zdobycia nowego doświadczenia przez nauczycieli naszej placówki. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Leżajsku współpracuje ze szkołami i nauczycielami z następujących państw: Wielką Brytanią, Belgią, Turcją, Hiszpanią, Rumunią i Bułgarią. W dniach 07 - 11 marca 2016 roku czworo nauczycieli wraz z panią dyrektor Bożeną Garbacką wzięło udział w pięciodniowym szkoleniu zorganizowanym na terenie placówki Centrul Scolar de Educatie Incluziva w mieście Oradea w Rumunii.


Podczas cyklu szkoleń na temat „Wczesne wspieranie rozwoju dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną”, nauczyciele zyskali możliwość poszerzenia swojej wiedzy z zakresu wieloaspektowego podejścia do niepełnosprawności dziecka. Mogli również zapoznać się z metodami pracy w ramach wczesnej interwencji, jakie wykorzystywane są przez nauczycieli, specjalistów w szkole rumuńskiej.  Placówka specjalizuje się głównie w pracy z dziećmi z wadami wzroku i słuchu. Nauczyciele szkoły w Rumunii posiadają certyfikaty państwowe i znajdują się w nielicznym gronie specjalistów pracujących z dziećmi od urodzenia. 

 

W trakcie szkolenia nauczyciele ze wszystkich szkół biorących udział w projekcie zaprezentowali zajęcia w różnych oddziałach klasowych. Grupa nauczycieli z naszego ośrodka przeprowadziła lekcję w oparciu o metodę „Porannego Kręgu - stymulacji polisensorycznej według pór roku - Wiosna”, w grupie dzieci niedowidzących i niedosłyszących  w wieku 8-9 lat. W ostatnim dniu pobytu uczestnicy warsztatów poświęconych „Tactile books”, stworzyli prototypy sensorycznych książeczek tematycznych.
Wizyta w Rumunii była okazją do poznania kultury i tradycji tego kraju. Uczestnicy delegacji polskiej zwiedzili miasto Oradea, największą i najstarszą  kopalnię soli Turda w Europie oraz wzięli udział w imprezie okolicznościowej z okazji Światowego Dnia Kobiet.


W dniach 17 - 22.04.2016 roku pięcioro uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami odwiedziło placówkę belgijską SBSO de Mast w miejscowości Merkplast. Placówka belgijska kształci uczniów w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym, szkoła specjalizuje się w pracy z uczniami ze spektrum autyzmu. Wyposażona jest w klasopracownie do praktycznej nauki zawodu z zakresu elektroniki, ogrodnictwa jak również sztuki kulinarnej. W belgijskiej szkole gościli również uczniowie z Wielkiej Brytanii, Turcji, Hiszpanii i Bułgarii. Nasi wychowankowie wspólnie z młodzieżą z innych państw Europy aktywnie spędzali czas na grach sportowych i rekreacyjnych, przełamując bariery językowe oraz kulturowe. Organizatorzy zapewnili szereg atrakcji, między innymi wizytę w interaktywnym Muzeum Borkjik, miejscu posiadającym oryginalne domostwa, kościoły i ponad 100-letnie budynki.


Dzięki odbytej wizycie uczniowie naszego ośrodka nawiązali międzynarodowe przyjaźnie, podnieśli poziom z zakresu znajomości języka angielskiego, zapoznali się z kulturą innego kraju.
Kolejnym działaniem w ramach projektu Erasmus plus będzie wyjazd nauczycieli SOSW w Leżajsku do szkoły w Wielkiej Brytanii celem doskonalenia warsztatu pracy z dziećmi z różnymi deficytami rozwojowymi.
 

Monika Pęcak 

Koordynator Projektu

 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies