Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 3 787 863
 
 

Kultura

11-05-2016

Nagroda Oskara Kolberga dla Zespołu Folklorystycznego „Folusz” z Giedlarowej!

W dniu 28 kwietnia 2016 r. na posiedzeniu Komisji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” wyłoniono laureatów tegorocznej edycji. Wśród 12 nagrodzonych w sześciu kategoriach wymienionych w Regulaminie znalazł się Zespół Folklorystyczny „Folusz” z Giedlarowej.


Patronem tej najważniejszej w Polsce nagrody przyznawanej za dokonania twórcze, artystyczne, naukowe oraz działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną jest Oskar Kolberg - etnograf, folklorysta, kompozytor i twórca największego w XIX wieku zasobu źródeł etnograficznych do badania kultury ludowej obszaru dawnej Rzeczypospolitej.  Przyznawana jest od 1974 r. i honoruje całokształt działalności w dziedzinie kultury ludowej.  Podkreśla wybitne osiągnięcia twórców ludowych, badaczy i popularyzatorów folkloru oraz osób, instytucji i organizacji wspierających kulturę ludową na całym obszarze Polski i poza granicami kraju. Wyróżnia artystów kultywujących tradycje i autentyczne wartości kultury swoich regionów.


Konkurs jest ogłaszany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podmiotem realizującym procedurę konkursową w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, we współpracy z Narodowym Centrum Kultury oraz Fundacją „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło.


Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nasze działania na rzecz kultywowania folkloru leżajskiej wsi i poparli nasz wniosek o przyznanie Nagrody: Dyrektorowi Jackowi Bardanowi i pracownikom Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Jerzemu Dyni, redaktorowi TVP Rzeszów i twórcy programu „Spotkanie z folklorem” oraz Czesławowi Drągowi, b. Kier. Działu Upowszechniania Sztuki i Współpracy z Samorządami WDK w Rzeszowie oraz Dyrektorowi GOK Gminy Leżajsk Markowi Krauzowi za wnioskowanie.

Członkowie Zespołu Folklorystycznego „Folusz” z Giedlarowej

 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies