Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 3 712 367
 
 

Kultura

26-04-2016

Zapraszamy na wystawę "ŚWIAT TORUŃSKIEGO PIERNIKA".

Muzeum Ziemi Leżajskiej
Muzeum Okręgowe w Toruniu
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Toruniu


zapraszają na wystawę

ŚWIAT TORUŃSKIEGO PIERNIKAOpis wystawy: Świat toruńskiego piernika to powstała w 2008 roku wystawa prezentująca tradycje toruńskiego piernikarstwa, dawne rzemiosło, a także świat XIX wiecznego przemysłu i handlu.
Dominującym akcentem wystawy jest stylizowana drewniana koga, nawiązująca do żaglowców handlowych pływających po Morzu Bałtyckim i Północnym do XVI wieku. W jej wnętrze wpisane są m.in. aranżacje średniowiecznego kramu, sklepu z przełomu XIX i XX w. oraz XVI-wiecznej piekarni.
Kogę wypełniają zabytkowe obiekty, m.in. kunsztownie rzeźbione formy ze słynnej toruńskiej kolekcji, średniowieczne dzbany, nowożytne naczynia cynowe (kubki i kufle cechowe), a także XIX-wieczne formy do cukierkówi i piernikowe opakowania.
Ekspozycję uzupełniają aromatyczne i egzotyczne przyprawy, archiwalne zdjęcia i plakaty, ucharakteryzowane na piekarza, kramarkę, kupca i sklepikarkę manekiny, pomoce dydaktyczne oraz plansze informacyjne.
W scenerii wystawy odbywają się warsztaty własnoręcznego formowania pierników dekoracyjnych. Ciasto oraz pierniki do degustacji dostarcza Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A. od początku życzliwie wspierająca projekt. Jest to wystawa objazdowa Muzeum Okręgowego w Toruniu.
 


Ekspozycję oglądać można do – 17.07.2016

 

Informację zamieściła: Małgorzata Kurasz.
 

 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies