Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 4 362 335
 
 

Kultura

25-07-2019

Czwartkowy wieczór ze sztuką

„Bo piękno po to jest, by zachwycało.
Do pracy – praca, by się zmartwychwstało”.
C. K. Norwid „Promethidion”
 
Osoby przybyłe 11 lipca na czwartkowy wieczór ze sztuką z pewnością nie wyszły zawiedzione. Uczestnicy spotkania mogli celebrować piękno w jego najwyższej odsłonie dzięki spotkaniu z poezją i malarstwem pani Anny, któremu przyświecało hasło „Grodzisko – epilog i prolog”. 
 
Anna Korczyńska-Krysa to emerytowana nauczycielka plastyki, która swoje pierwsze zawodowe kroki stawiała w Szkole Podstawowej w Grodzisku Dolnym w roku szkolnym 1961/62. Była wówczas wychowawczynią klasy IIIb. To właśnie w związku z tym faktem na wieczór autorski zaproszone zostały m.in. osoby z tej klasy. Nieoczekiwane spotkanie po latach było dla tych osób ogromnie miłym i wzruszającym przeżyciem.
 
Artystka tworzy w wielu technikach, a jej prace odznaczają się bogatą tematycznie różnorodnością. Jednak to natura – niezmiernie bogata w formie i kolorze – dostarcza jej niewyczerpanych motywów, zarówno w grafice, jak i malarstwie. Od jakiegoś czasu pani Anna zaczęła uprawiać też malarstwo użytkowe na tkaninie oraz pisać przepiękne, wzruszające wiersze. I właśnie w ten czwartkowy wieczór mieliśmy okazję ich posłuchać.
 
Przed słuchaczami rozpostarła się niewypowiedzianie barwna księga wspomnień i przeżyć – najpierw o Lwowie i czasach spędzonego tam dzieciństwa, później zaś o dawnych i niedawnych, ważkich wydarzeniach zapisanych na kartach historii naszego kraju i narodu. W poezji pani Anny na pierwszy plan wysuwa się tematyka religijna i patriotyczna, ale nie brakuje też w niej refleksji i odniesień filozoficznych do życia i wartości uniwersalnych. Wszystko to sprawia, że takiej poezji słucha się z zapartym tchem i podąża za autorką „śladami słów”, które potrafią wzruszyć do głębi. 
 
Prezentacja wierszy wzbogacona została elementami muzyki i śpiewu w wykonaniu Patrycji Wojnarskiej oraz duetu Joli i Wojtka Wołowców, co było idealnym dopełnienie tego wyjątkowego wieczoru.
 
Małgorzata Burda-Król
 
 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies