Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 102 419
 
 

Kultura

25-06-2019

Spotkanie z Folklorem i Biesiadą 2019

W niedzielę, 16 czerwca, już od rana słońce mocno przygrzewało, zapowiadał się piękny, upalny dzień. Dla pracowników GOK i GBP w Kuryłówce bardzo też pracowicie. Wiejski Dom Kultury w Brzyskiej Woli zaprosił bowiem w swoje gościnne progi uczestników czternastej edycji imprezy plenerowej „Spotkanie z Folklorem i Biesiadą”. Dodajmy, że po raz pierwszy w historii, bo do tej pory gospodarzem zawsze był WDK w Kolonii Polskiej.
 
Spotkanie poprzedziły dwa mecze piłki nożnej: seniorów LKS Brzyska Wola - Sokół Sokolniki  zakończony ku radości gospodarzy zwycięstwem 3:0 i juniorów LKS Brzyska Wola - Stal Gorzyce, zakończony remisem.
 
Wraz z wybiciem godziny 16.00 na scenie kolejno pojawiali się zarówno indywidualni wykonawcy, jak i zespoły muzyczne oraz taneczne działające przy Ośrodku Kultury w Kuryłówce: Artis, Pięcionutka, Sonic, To-To, Afera, KiKDance i Niezapominajki. W tegorocznym spotkaniu uczestniczyły też zespoły śpiewacze: KGW z Brzyskiej Woli „Jarzębina” z Kuryłówki i Ożanny, „Kalina” z Kolonii Polskiej, Młodzieżowy Zespół Ludowy z Wólki Łamanej, KGW ze Słobody oraz Zespół Śpiewaczy z Kapelą „Jagoda” z Dąbrowicy. Wielkie podziękowania należą się członkiniom i członkom zespołów za przypominanie, promowanie i ratowanie od zapomnienia często bardzo starych i już nieco zapomnianych piosenek oraz pieśni biesiadnych. Wszystkie zespoły otrzymały z rąk Wójta Gminy Kuryłówka Agnieszki Wyszyńskiej i Przewodniczącego Rady Gminy Dominika Kusego pięknie wykonane przez pracowników GOK statuetki „Baby ludowej” w pięknym ludowym stroju, która stała się obiektem pożądania wielu osób.
 
Nie zawiodły jak zwykle panie z Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Kuryłówka: KGW Brzyska Wola, Dąbrowica, Kolonia Polska, Kuryłówka, Ożanna, Tarnawiec, Słoboda i Wólka Łamana. W pięknych ludowych strojach serwowały przepyszne ciasta i wypieki, tradycyjne jak też już bardzo współczesne przekąski. Zainteresowanie było bardzo duże, wiadomo - Smaczne Bo Nasze! Wszystkie Koła otrzymały prezenty w podziękowaniu za włożony trud w przygotowanie potraw i piękne ich zaprezentowanie. Nie zapomniano też o najmłodszych. Biesiada obfitowała w liczne atrakcje dla dzieci: bezpłatną zjeżdżalnię, stoiska z zabawkami, watą cukrową, lodami, popcornem i napojami.
Ostatnim oficjalnym punktem imprezy był koncert Orkiestry Dętej działającej przy GOK w Kuryłówce, oraz występ Młodzieżowej Kapeli Ludowej „Pogórzanie” z Dynowa. Nie dane było uczestnikom do końca wysłuchać koncertu kapeli, gdyż na horyzoncie pojawiły się burzowe chmury i trzeba było się szybko ewakuować. Na szczęście burza oszczędziła imprezę, nie wyrządzając żadnych szkód. Przyniosła natomiast ukojenie, bo ochłodziło się i spadł bardzo wyczekiwany deszcz. Pogoda oraz atmosfera na biesiadzie była bardzo gorąca. Widownia również dopisała. Niestety, ale nie mogła odbyć się zaplanowana zabawa taneczna z DJ Andrew, na którą zaczęło się zbierać coraz więcej młodzieży. Rozczarowanie było duże, bo zabawa miała się odbyć na tzw. „deskach’’ pod chmurką. A propos: czy ktoś pamięta, kiedy ostatnio była tego typu zabawa w Brzyskiej Woli?  Nie zważając na burzę, część uczestników imprezy postanowiła przenieść się do środka Domu Kultury i tam kontynuować tak nagle przerwaną przez naturę biesiadę. Przy akompaniamencie panów z Orkiestry Dętej oraz miejscowych muzyków, śpiewom i tańcom nie było końca.
 
Organizatorzy dziękują Powiatowi Leżajskiemu za pomoc w organizacji wydarzenia oraz uczestnikom i widzom - do zobaczenia za rok w tym samym miejscu, niekoniecznie w tym samym terminie.
 
gbpcs
 
 
 
 
 
 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies