25-10-2018

XI Potyczki Kulinarne Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Leżajskiego

14 października w Woli Zarczyckiej odbyła się kolejna edycja Potyczek Kulinarnych Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Leżajskiego. W tegorocznych Potyczkach wzięło udział 9 kół z terenu powiatu. Do konkursu zgłaszane były dawne i współczesne potrawy podawane na weselach. Wśród starych tradycyjnych potraw królowały kaszaki i kapuśniaki oraz gotowana kapusta, bez których dawniej nie mogło obejść się żadne wesele. Nie brakowało również różnego rodzaju kanapek, które na stołach pojawiły się bliżej naszych czasów. Do współczesnych potraw weselnych prezentowanych podczas imprezy zaliczamy całą gamę wyrobów wędliniarskich pod różnymi postaciami i szeroką paletę ciast oraz wypieków. Każde z kół zadziwiło pomysłowością, oryginalnością i bogactwem smaków, dlatego jury postanowiło nagrodzić wszystkie koła.

Współorganizatorem turnieju był Powiat Leżajski. W ramach obchodów 440-lecia Woli Zarczyckiej bezpośrednio po wręczeniu nagród gospodyniom, widzowie przemieścili się na halę sportową przy szkole podstawowej gdzie w wykonaniu zespołu „Wolany” wystawiono widowisko teatralno-muzyczne pt. „Dawne wesele wolańskie” w ramach projektu „Kultura – Interwencje. Etno-Polska”, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

OK w Nowe Sarzynie