Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 3 826 497
 
 

Kultura

25-04-2018

Festiwal Kultury Chrześcijańskiej Leżajsk 2018

W dniach 7-22 kwietnia Leżajsk zamienił się w stolicę kultury chrześcijańskiej. W wydarzeniach realizowanych w ramach Festiwalu udział wzięło ponad 6000 osób. Ten wyjątkowy czas był wielkim świętem wiary. Przez dwa tygodnie każdy miał szansę, aby inaczej spojrzeć na Boga i świat Jego wartości, który proponuje.

Organizatorzy Festiwalu, czyli Klasztor OO. Bernardynów i Franciszkański Ośrodek Kultury w Leżajsku zaprosili wielu znamienitych gości, którzy podczas spotkań, koncertów, warsztatów, projekcji filmowych i sztuk teatralnych dzielili się swoimi pasjami, wiarą i miłością do Boga. Każdego dnia imprezy miała miejsce Eucharystia z okolicznościowym kazaniem.

Festiwal Kultury Chrześcijańskiej Leżajsk 2018 rozpoczął się 7 kwietnia uroczystą Eucharystią, sprawowaną przez o. Teofila Czarniaka, Ministra Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP oraz Wieczorem Chwały.

W niedzielę, 8 kwietnia, podczas mszy świętych w leżajskiej Bazylice muzycznie towarzyszył Festiwalowi zespół Zapatrzeni, zaś na koniec dnia odbył się koncert pt. „Totalne Uwielbienie” w wykonaniu MATE.O.

W kolejnym dniu gościem był Ireneusz Krosny, którego występ rozbawił wszystkich do łez, a z jego poruszającego świadectwa można było wydobyć najważniejsze przesłanie: „W życiu najważniejsze są relacje. One przetrwają na zawsze, zatem dbajmy o nie.”

Wtorek, 10 kwietnia, był dniem filmu. Gościem festiwalu był reżyser filmu "Siła modlitwy" – Jarosław Mańka. „Wiara, modlitwa i zaufanie Bogu.” – to chyba najważniejsze przesłanie z tego spotkania. Środowy poranek przywitał uczestników hip-hopowymi rytmami chrześcijańskiego rapera TAU. Jego muzyka i świadectwo porwało ludzi młodych i nie tylko. Wieczorem impreza upłynęła pod znakiem miłości. Gośćmi wydarzenia były „Gomułeczki”, czyli Monika i Marcin Gomułkowie, autorzy projektu internetowego Początek wieczności, którzy przyjechali wraz z dziećmi: Adasiem i Zuzią.

Kolejne dni Festiwalu zdominował teatr. Najpierw Teatr Maska wystawił  wspaniałą sztukę „O mniejszych braciszkach świętego Franciszka”, zaś Grupa Teatralna „Franciszek” wystawiła swoją premierową sztukę pt. „Szansa".

W niedzielę, 15 kwietnia, o tym jak kochać rozumnie opowiedział ksiądz Łukasz Piórkowski, a we wtorek podczas spotkania z dziećmi  podzielił się refleksją, że najlepszym sposobem na wszelkie dąsy i fochy są: modlitwa, Eucharystia i czytanie Słowa Bożego.

Zwycięzcy V edycji „Mam Talent”, czyli duet akrobatyczny Delfina i Bartek, gościli w Leżajsku w środę, 18 kwietnia. Swoim wspaniałym występem i świadectwem zapalili w wielu, szczególnie młodych ludziach pasję do tańca i akrobatyki, a przede wszystkim rozbudzili pragnienie rozwijania swoich talentów otrzymanych od Boga.


22 kwietnia Festiwal zakończyła msza święta pod przewodnictwem o. Sylwestra Skirlińskiego i spotkanie z aktorką Małgorzatą Kożuchowską.

Organizatorzy dziękują wszystkim zaproszonym gościom, sponsorowi głównemu: Zakładowi Mięsnemu SMAK GÓRNO, a szczególnie wszystkim za obecność i wszelkie wsparcie.

 

Tekst: o. Bartymeusz Kędzior OFM
Organizator Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej,
Koordynator ds. Nowej Ewangelizacji
Zdjęcia: Jacek Kycia

 

 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies