Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 4 284 418
 
 

Kultura

28-03-2018

Paryski spleen w leżajskiej bibliotece

Epatująca brzydotą, erotyką, kontrowersyjna i profanacyjna – to tylko niektóre z określeń, jakie padały pod adresem twórczości Charlesa Baudelaire’a, XIX-wiecznego francuskiego poety, prekursora symbolizmu i dekadentyzmu. Ale czy to, co szokowało współczesne Baudelaire'owi społeczeństwo, dziś szokuje tak samo? Zastanawiali się nad tym członkowie Klubu Literackiego „Świt”, którzy 22 marca spotkali się w filii nr 1 Biblioteki Publicznej w Leżajsku. 


Żadna instytucja nie ma chyba większych zasług w zniechęcaniu do obcowania z poezją niż szkoła. Pewnie niektórzy od razu się oburzą, a jeśli tak, to niech sobie przypomną, kiedy ostatni raz z potrzeby ducha pochylali się z uwagą nad jakimkolwiek wierszem. Metodyka nauczania potrafi skutecznie ukrócić to, co w percypowaniu poezji jest najważniejsze: swobodę. Jednak członkowie klubu zgodnie stwierdzili, że są takie wiersze, którym nawet owa metodyka nie zaszkodziła i przetrwały w pamięci uczniów. Pod warunkiem, że nosiły znamiona kontrowersji. I takie właśnie są w większości wiersze Baudelaire’a ze słynną Padliną na czele. A przynajmniej tak je odbierali jemu współcześni. Obecnie, w dobie powszechnego dostępu do internetu i zalewu sensacji, poezja francuskiego symbolisty nie stanowi obrazy moralności, ale uczestnicy spotkani przyznali, że mistrzowskie posługiwanie się przez niego niemalże skrajnymi kontrastami nadal robi ogromne wrażenie. Nie dziwne więc, że miał tylu naśladowców także wśród polskich twórców, zwłaszcza w okresie dwudziestolecia międzywojennego.


Podczas spotkania dyskutowano również o subkulturze flanerów (franc. flâneur), której hołdował Baudelaire. Najprościej rzecz ujmując flaner to spacerowicz, który spędza czas na chadzaniu po mieście, kontemplowaniu miejskiego życia oraz wielogodzinnym obserwowaniu i komentowaniu otoczenia. Kultura flanerów była utożsamiana z wolnym czasem, bezcelowością i spontaniczną przygodą. Baudelaire’owski spacerowicz był najczęściej samotnym artystą i wyrafinowanym estetą, dla którego miejska sceneria była przesiąkniętym dramaturgią teatrem.


Kolejne spotkanie Klubu Literackiego „Świt” poświęcone będzie postaci i twórczości jednej z najwybitniejszych poetek amerykańskich Emily Dickinson.

 

Zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW

Zdjęcia: Jakub Magiera

 

 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies