Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 3 885 750
 
 

Kultura

15-09-2017

Chłopak z Rudy

Nazwisko profesora Stanisława Tołpy znane jest zarówno w środowiskach akademickich przyrodników, jak i wśród ludzi niemających nic wspólnego z naukami przyrodniczymi. Ale mało kto wie, że ten wybitny naukowiec, charyzmatyczny nauczyciel i organizator życia naukowego we Wrocławiu pochodził z… Rudy Łańcuckiej. Dla podkreślenia tego faktu i w dowód uznania dla osiągnięć profesora, 10 września w miejscowości uroczyście odsłonięto pamiątkowy obelisk.

Profesor Tołpa poświęcił większość życia zawodowego i życia w ogóle – badaniom nad torfem. Wieloletnia, wytrwała praca oraz towarzysząca jej determinacja dały pożądany efekt i marzenie profesora zyskało realny rys, bowiem udało mu się stworzyć preparat torfowy, do dziś sygnowany jego nazwiskiem. Choć działanie antynowotworowe preparatu nie zostało potwierdzone, bo głównie o takie przeznaczenie chodziło profesorowi, to jego badania spowodowały uchwalenie ustawy o ochronie złóż torfowych w Polsce. Odkrycia Stanisława Tołpy dotyczące torfu były prekursorskie nie tylko w skali krajowej, ale i w skali europejskiej. Do dziś zastosowanie torfu dzięki badaniom profesora jest nieocenione, zwłaszcza w medycynie.

Inicjatorem upamiętnienia osoby profesora na gruncie lokalnym jest Danuta Kurzyp, a za realizację wydarzenia odpowiada komitet organizacyjny mieszkańców Rudy Łańcuckiej, zaś obelisk wraz z tablicą ufundował Janusz Janik. Uroczystość poprzedziła msza św. w Kościele pw. NMP Królowej Polski w Nowej Sarzynie.  Bezpośrednio po niej nastąpiło poświecenie tablicy przez ks. Kazimierza Kawę, a następnie jej odsłonięcie, w którym uczestniczyła rodzina profesora, Poseł na Sejm RP Jerzy Paul, Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna Andrzej Rychel, przedstawiciele instytucji z terenu powiatu leżajskiego oraz mieszkańcy Rudy Łańcuckiej. W słowach skierowanych do uczestników, prowadząca uroczystość odsłonięcia Edyta Zygmunt podkreśliła to, jak bardzo mieszkańcy Rudy są dumni z tego, że Stanisław Tołpa wywodził się z ich miejscowości: - Profesor miał cel. Wierzył, że może uzyskać z torfu lek na raka, by nieść pomoc ludziom cierpiącym. W pełni zasłużył na miano „Przyjaciela ludzi”, a taki właśnie napis widnieje na tablicy nagrobnej profesora na cmentarzu Św. Ducha we Wrocławiu. Umiejscowienie obelisku nieopodal szkoły w Rudzie jest doskonałą okazją na przybliżenie młodemu pokoleniu sylwetki profesora Tołpy, by jego pasja, charyzma i siła przekonywania była inspiracją dla osiągania przez nich życiowych celów. Jesteśmy dumni, że profesor Stanisław Tołpa był jednym z nas.

O odpowiednią oprawę artystyczną wydarzenia zadbała młodzież, która pod kierunkiem Zofii Szpunar, Edyty Zygmunt, Danuty Kurzyp i Adama Rybki przygotowała montaż słowno-muzyczny, a jego motywem przewodnim były słowa z Pieśni Horacego: „Jakże mi drogi ten zakątek ziemi”. Sylwetkę profesora przybliżyła zebranym Agata Kusy, przedstawicielka rodziny profesora.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia.

 

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW

Zdjęcia: Piotr Sowa, Janusz Motyka, Jan Zybura

 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies