Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 4 041 116
 
 

Kultura

04-08-2017

73. rocznica Powstania Warszawskiego w Leżajsku

Powstanie Warszawskie z 1944 roku było jednym z największych, płynącym z najszlachetniejszych pobudek zrywem Polaków w jego tysiącletniej historii. Walczyły w nim  zarówno oddziały wojskowe Polskiego Państwa Podziemnego, jak i ludność cywilna. Dumni mieszkańcy Warszawy chcieli wziąć czynny udział w oswobodzeniu  swojego  miasta od znienawidzonego niemieckiego okupanta. Mimo miażdżącej przewagi wroga walczyli bohatersko przez 63 dni, daremnie oczekując pomocy od stacjonujących bezczynnie na prawym brzegu Wisły wojsk sowieckich. Warszawa zapłaciła za Powstanie cenę najwyższą, jednak ofiara jej przelanej krwi i poświęcenia szczytnym ideałom na zawsze pozostała w pamięci Narodu Polskiego.
 

W Leżajsku uroczystości związane z wybuchem Powstania Warszawskiego odbyły się 1 sierpnia o godz. 17:00 na leżajskim rynku. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Starosta Leżajski Marek Śliż, Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański oraz Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński.

 

W symboliczną godzinę „W" zawyła syrena alarmowa oraz zostały wypuszczone w niebo balony w barwach narodowych. Oddając hołd i cześć pamięci uczestników oraz cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego.

 

Patronat nad wydarzeniem objął Poseł na Sejm RP Jerzy Paul.

 

Organizatorami powyższego wydarzenia było Muzeum Ziemi Leżajskiej, Harcerze z Leżajska, Młodzież Wszechpolska oddział w Leżajsku oraz Miejskie Centrum Kultury
w Leżajsku.
 

Podziękowania dla firmy dekoracyjnej Szafir z Brzózy Królewskiej za zakup biało-czerwonych balonów, które - wypuszczone w niebo - pełniły funkcję symbolicznego akcentu oraz dla studia nagrań „Muskus” z Leżajska.

 

MZL

 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies