Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 4 353 730
 
 

Kultura

05-06-2017

Zaśpiewali dla Maryi

28 maja br. odbył się XVI Regionalny, X Podkarpacki Przegląd Pieśni Maryjnej pn. „Znak nadziei”. Wydarzenie przebiegało pod patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Kustosza Klasztoru OO. Bernardynów w Leżajsku, a jego organizatorami byli: Powiat Leżajski, Miasto Leżajsk, Klasztor OO. Bernardynów w Leżajsku, Miejskie Centrum Kultury w Leżajsku oraz Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku, pełniący funkcję organizatora głównego.


W bieżącym roku hasło przewodnie Przeglądu brzmiało „Idźcie i głoście z Maryją…”.  Wzorem lat ubiegłych, tegoroczny PPM miał wymiar zarówno artystyczny, jak i religijny. Rozpoczął się uroczystą mszą św. w leżajskiej Bazylice Zwiastowania NMP. Następnie we Franciszkańskim Ośrodku Kultury część artystyczną uroczyście otworzył wicedyrektor Zespołu Szkół Licealnych Waldemar Tłuczek i powitał wszystkich wykonawców oraz uczestników.


Miłość, prośby i uwielbienie dla Matki Bożej, która upodobała sobie Bazylikę w Leżajsku jako miejsce szczególne, wyśpiewali wykonawcy przyjeżdżający na Przegląd od wielu lat oraz nowi soliści i nowe zespoły wokalne i muzyczne. Przybyło ponad 400 osób z Leżajska i okolic, a także z Nowosielca koło Niska, Sokołowa Małopolskiego i Rzeszowa. Wykonawcy udowodnili, że śpiewać można w każdym wieku. Mistrzowskie realizacje usłyszeliśmy w wykonaniu: małych dzieci, młodzieży, dorosłych oraz emerytów. Repertuar Przeglądu jest z roku na rok coraz bogatszy, zaskakuje różnorodnością form, ciekawymi aranżacjami oraz profesjonalnymi kompozycjami wykonawców. Mieliśmy okazję wysłuchać ponad 50 pieśni ku czci Maryi, które zostały opracowane przez zespoły, chóry i solistów.


Tegoroczny Przegląd zainaugurował Chór BELCANTO z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku. Wystąpili też: Zespół Wokalno-Instrumentalny „CANTA RHEI” z Ośrodka Kultury w  Chałupkach Dębniańskich, Przemysław Kata z Dębna,  Chór CANTIAMO z Gimnazjum  im. W. Jagiełły w Leżajsku, Chór kameralny CANTI ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Leżajsku, Jacek Piech ze Szkoły Podstawowej im. M. Skłodowskiej-Curie w Nowej Sarzynie, Sabina Kalemba, Magdalena Leja i Weronika Jędrzejowska z Zespołu Szkół w Starym Mieście, Zespół Śpiewaczy „Olszynka” z Biedaczowa, Zespół „Mały Folk – Band” z Łętowni, Duet „Aplauz” i Zespół „Cantilenae” z Ośrodka Kultury w Dębnie, Julia Piróg i Oliwia Kobylarz z Zespołu Szkół w Nowosielcu, Zespół wokalno – flażoletowy ze Szkoły Podstawowej w Rudzie Łańcuckiej, Zespół ”Mały Amadeusz” ze  Szkoły Podstawowej im. M. Skłodowskiej – Curie w Nowej Sarzynie, Dominik Tudryn z Gimnazjum w Nowej Sarzynie, Dziewczęca Służba Maryjna z Wierzawic, Schola „Gli Angeli del Cielo” z Parafii Wola Zarczycka, Schola z Parafii w Piskorowicach, Maksymilian Sinkowski z Leżajska, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Tarnogórze, Magdalena Paszek z Nowej Sarzyny, Katarzyna Maruszak, Aleksandra Madej i Natalia Indycka ze Szkoły Podstawowej im. św. F z Asyżu w Jelnej, Natalia Partyka z Rzeszowa, Katarzyna Gorący z Gimnazjum i Państwowej Szkoły Muzycznej w Sokołowie Małopolskim, grupa wokalna NOBIS z Sarzyny, Chór Gimnazjum i Liceum im. J. Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie oraz zespół Labirynt z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku , który zakończył część artystyczną.


XVI Regionalny Przegląd Pieśni Maryjnej odbywał się w duchu modlitewnych rozważań. Na  pożegnanie wicedyrektor Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku Waldemar Tłuczek oraz Kustosz Klasztoru OO. Bernardynów o. Joachim Ciupa podziękowali wszystkim wykonawcom, słuchaczom, organizatorom i darczyńcom.
Przygotowaniem i przeprowadzeniem uroczystości zajęli się nauczyciele ZSL w Leżajsku: Renata Kasper - Pakosz, Elżbieta Rup, Bogusław Majcher, Stanisław Majcher, Jacek Brzuzan, Iwona Wędzicha, Justyna Pająk, Agnieszka Dubiel, Aleksandra Panocha, Barbara Szklanny, Renata Różak i Elżbieta Jaworska. Funkcję konferansjerów sprawowali uczniowie ZSL: Jowita Zygmunt i Mateusz Pajączek.


ER (ZSL)

 

 

Dyrekcja Zespołu Szkół Licealnych im. B. Chrobrego w Leżajsku, głównego organizatora tegorocznego Przeglądu Pieśni Maryjnej, składa szczególne podziękowania sponsorom i darczyńcom przedsięwzięcia, a byli nimi: Starosta Leżajski Marek Śliż, Burmistrz Miasta Leżajska Ireneusz Stefański, dyrektor Zespołu Szkół Licealnych Zbigniew Trębacz, Bożena Duraj, właściciel Kwiaciarni „Fiołek” przy ul Rynek 31, Teresa Bechta, właściciel Kwiaciarni „Wiktoria” przy ul. Mickiewicza. W sposób szczególny dziękujemy Kustoszowi Klasztoru OO. Bernardynów o. Joachimowi Ciupie i Podkarpackiemu Kuratorowi Oświaty za objęcie honorowym patronatem XVI edycji Przeglądu. Wyrazy wdzięczności kierujemy także do dyrektora Miejskiego Centrum Kultury Ireneusza Wołka oraz  Bartłomieja Urbańskiego i Jacka Kyci za pomoc w obsłudze technicznej wydarzenia.
 

 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies