Uroczystości miały na celu upamiętnienie ofiar jednej z największych bitew stoczonych przez Żołnierzy Wyklętych oraz przypomnienie tej istotnej dla lokalnego społeczeństwa historii.
W nocy z 6 na 7 maja 1945 roku na teren Kuryłówki wkroczyły oddziały NKWD, których zadaniem było odnalezienie zbiegłych dezerterów Trzeciego Samodzielnego Operacyjnego Batalionu Wojsk Wewnętrznych z Biłgoraja oraz likwidacja zbrojnego podziemia. Ostrzelanie sowieckich pojazdów dzień wcześniej oraz starcie z patrolem oddziału Stanisława Pelczara, pseudonim „Majka”, spowodowały, iż Sowieci wkroczyli na teren Kuryłówki w zwiększonym składzie. Dowództwo Narodowej Organizacji Wojskowej miało dwa wyjścia- odejść za San lub podjąć walkę. Postanowiono walczyć.
Naprzeciw wroga oprócz oddziału „Majki” stanął oddział Bronisława Gliniaka „Radwana”, Franciszka Kazuba „Lisa”, Franciszka Przysiężniaka „Ojca Jana” i Józefa Zadzierskiego „Wołyniaka”. To oni zapisali się na kartach historii jako ci, którzy odparli atak enkawudzistów w największej bitwie powojennego podziemia. Ponad ośmiogodzinna bitwa, dzięki dobremu wyszkoleniu i znajomości terenu, zakończyła się zwycięsko. Sowieci jednak w odwecie następnego dnia spalili w Kuryłówce blisko 300 budynków mieszkalnych i 500 gospodarczych. W tych dniach zginęło siedmiu Polaków a pięciu zostało rannych.
– Muzeum Ziemi Leżajskiej czuje się niezmiernie zaszczycone i dumne z możliwości współpracy przy organizacji takich wydarzeń. Tym samym kontynuujemy naszą misję do utrwalania pamięci o naszej lokalnej historii oraz jednocześnie spełniamy obowiązek, dzięki któremu Polska w dużym stopniu wobec swoich żołnierzy odzyskuje honor – mówił dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński.
Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Kościele pw. św. Józefa w Kuryłówce. Następnie oddano hołd pochowanym na Cmentarzu Parafialnym w Kuryłówce – Józefowi Zadzierskiemu, ps. „Wołyniak” oraz Janinie Przysiężniak, ps. „Jaga”, składając znicze i wiązanki kwiatów przy grobie i pomniku. Wieńce złożono także pod tablicą upamiętniającą ofiary II wojny światowej, umieszczoną na fasadzie Kościoła. Nawet gwałtowna ulewa nie była w stanie pokrzyżować planów i wszyscy uczestnicy oraz licznie przybyli goście w paradnym przemarszu z udziałem pocztów sztandarowych, grup rekonstrukcyjnych, orkiestry, mażoretek i wojska udali się na plac przy OSP w Kuryłówce, gdzie odbyła się dalsza część obchodów.
Na placu przywitano przybyłych gości oraz przypomniano historię wydarzeń sprzed siedemdziesięciu dwóch lat. Zaprezentowały się także grupy rekonstrukcyjne w pełnych umundurowaniach. Przybyłych na uroczystości gości i mieszkańców rozgrzała tradycyjna, wojskowa grochówka, którą częstowali strażacy. W ramach obchodów odbył się także koncert rapera Tadeusza Polkowskiego „Tadka”.
Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj.
Tekst i zdjęcia: MZL
Informację zamieścił: Wydział EP
Starostwo Powiatowe w Leżajsku ul. Kopernika 8 37-300 Leżajsk | tel.: 017 240 45 00 fax: 017 240 45 09 e-mail: |
Informacja o cookies |