Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 14 556
 
 

Włościańskie Jadło

Włościańskie Jadło jest imprezą folklorystyczną, podczas której delegacje organizacji kobiecych oraz indywidualni wystawcy z terenu całej Polski prezentują przygotowane według staropolskich receptur potrawy wywodzące się najczęściej z wiejskich gospodarstw domowych. Ich degustacji towarzyszą zawsze koncerty zespołów folklorystycznych z Polski i zza granicy oraz występy kapel ludowych. Gospodynie, które przygotowały najlepsze potrawy - zdaniem sponsorów - otrzymują ufundowane przez nich nagrody. Impreza ma na celu promowanie polskiej zdrowej żywności, podtrzymywanie tradycji kulinarnych naszych przodków oraz kultywowanie rodzimego folkloru.

 

Gdy gwar rozmów miesza się z dolatującymi zewsząd zapachami, a ludowe muzykowanie zachęca do obertasów, polek lub - jak się tutaj powiada - hulania pewny to znak, że do podleżajskiej Giedlarowej znowu zawitało chłopskie jadło. Jak co roku, z bliska i z daleka zjeżdżają się gospodynie wystrojone w regionalne gorsety, spódnice i zapaski, żeby pochwalić się swymi umiejętnościami, a i od zapomnienia ocalić to, co ocalenia warte.
Na stołach pod gołym niebem, w glinianych miskach z drewnianymi warzechami albo i w zwykłych metalowych garnkach znajdziesz strawę chłopską rozmaicie przyrządzaną: dużo tu potraw z kaszy, mąki, kapusty i ziemniaków. Może być z omastą lub bez - wszystko wedle życzenia. Dawniej najczęściej bywało bez, ale dzisiaj... A gdy popróbujesz pierogów z mąki z grubego przemiału, to zaznasz smaku pierogów jakich dotąd nie jadałeś.  
Gdy zaś dobiegnie uszu burczenie basów, kwilenie skrzypek i metaliczny dźwięk cymbałów, niebawem jakiegoś oberka zobaczysz, albo przyśpiewkę usłyszysz. Zdarza się czasami, że i z obcojęzycznych stron ludzie tu zajrzą: jadła włościańskiego pokosztują, potem pomuzykują, pośpiewają i na koniec zahulają.

 

Więcej informacji na stronie http://www.gok.lezajsk.pl/

Włościańskie Jadło.
Włościańskie Jadło.
Włościańskie Jadło.
Włościańskie Jadło.
Włościańskie Jadło.
 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies