Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 101 727
 
 

Puchar Świata Modeli Latających

GOK- Archiwum.
GOK -Archiwum.

Każdego roku w Wierzawicach organizowane są międzynarodowe zawody modeli latających na uwięzi. Do rywalizacji o punkty zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata staje kilkudziesięciu zawodników należących do elity światowego modelarstwa. Zawody rozgrywane są w trzech kategoriach: F2A - modeli prędkościowych, F2B -  modeli akrobatycznych, F2D -  modeli toczących walki powietrzne.

Konkurencję w klasie F2A (modeli prędkościowych) rozgrywa się na torze w kształcie koła. Tor odgrodzony jest od publiczności wysoką siatką. Modelarz, trzymający i sterujący jednoskrzydłowym modelem przy pomocy stalowej linki, prowadzi go po zewnętrznym obwodzie koła. Na zaprezentowanie możliwości "maszyny" ma jedną minutę. Ostateczny wynik zależy od umiejętności manewrowania oraz technicznej sprawności modelu, głównie -  parametrów silnika.


Konkurencję w klasie F2B (modele akrobatyczne) rozgrywa się również na torze. Modele używane do akrobacji są z wszystkich modeli najokazalsze. Konkurencja polega na wykonaniu określonego i w wyznaczonej kolejności zestawu figur. W klasyfikacji generalnej uwzględniana jest suma punktów z dwóch najlepszych lotów.


Konkurencja w klasie F2D (walki powietrzne) nie jest rozgrywana na torze, ale na otwartych przestrzeniach. W Wierzawicach miejscem zmagań w tej konkurencji jest miejscowy stadion. Do ogonów modeli samolotów przyczepiona jest taśma, która stanowi cel ataku: trzeba ją zerwać przecinając kadłubem własnego modelu. Konkurencja rozgrywana jest w parach.
Od 2003 roku zawody są memoriałem Eugeniusza Kujana – przedwcześnie zmarłego twórcy klubu modelarskiego i zawodów o randze międzynarodowej.

 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies