Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 14 671
 
 

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej odbywa się w Leżajskiej Bazylice Ojców Bernardynów od 25 lat, w okresie od czerwca do sierpnia każdego roku. Corocznie bierze w nim udział kilkudziesięciu artystów światowej sławy z kraju i zagranicy. Barokowe organy w Leżajsku są jednymi z najznakomitszych w Europie, a ich znaczenie stale rośnie właśnie dzięki organizowanemu Festiwalowi. Koncerty, których odbywa się kilkanaście każdego roku, skupiają rzesze sympatyków szczelnie wypełniających bazylikę. Festiwal to również promocja Leżajska, ale przede wszystkim organów – światowej "perły" baroku.

 

Historia festiwalu nie jest może zbyt długa, ale na pewno barwna. O pełniejszym wykorzystaniu możliwości zabytkowych, leżajskich organów myślało wielu ludzi, zarówno leżajszczan, jak i znawców oraz miłośników muzyki organowej. Plany i marzenia zmaterializowały się w roku 1992, dzięki staraniom muzykologów Jacka Krysy i Piotra Jackowskiego. Pierwszy leżajski festiwal odbył się w tymże roku w ramach II Koncertów Organowych – Stalowa Wola.

 

Podobny charakter organizacyjny miał drugi festiwal w 1993 r. Koncerty w bernardyńskiej bazylice odbywały się w ostatni piątek lipca i piątkowe wieczory sierpnia.

Trzecia edycja festiwalu odbyła się w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko 1994. Wykonawców festiwalowa publiczność mogła oklaskiwać w poniedziałkowe letnie wieczory. Zmiana patrona imprezy i włączenie jej do festiwalu radomskiego związana była z nawiązaniem współpracy ze znanym organistą reprezentującym Fundację im. Mikołaja z Radomia – Robertem Grudniem. Artysta ten, chętnie koncertując na leżajskich organach związał się z festiwalem na kilka najbliższych lat zostając jego dyrektorem w 1995 r.

Stanowiska kierowników artystycznego i organizacyjnego zajmowali odpowiednio o. Wiktoryn Jacek Krysa oraz Piotr Jackowski. Kolejnym festiwalom towarzyszyły recitale organizowane w pobliskich miastach: w Stalowej Woli, Mielcu, Sokołowie Małopolskim, Nisku oraz Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

Od 1997 r. leżajski festiwal jest samodzielną imprezą wpisaną w kalendarz najważniejszych wydarzeń artystycznych w kraju. W roku 2002 nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora festiwalu. Miejsce Roberta Grudnia zajął wielokrotny gość festiwalu, profesor Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a jednocześnie kierownik i profesor Katedry Organów Akademii w Krakowie, Józef Serafin. Profesor Serafin otwiera poczet znakomitych, światowej sławy muzyków biorących udział w koncertach festiwalowych, wśród których podziwiać mogliśmy m.in. Wiesława Ochmana, Aleksandrę Stokłosę, Edytę Geppert, Jerzego Maksymiuka, Konstantego Andrzeja Kulkę, Teresę Żylis-Gara, Chór Chłopięcy i Męski PFP „Poznańskie Słowiki” pod dyrekcją Stefana Stuligrosza, Orkiestrę Filharmonii Rzeszowskiej, Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej, Orkiestrę Koncertową Wojska Polskiego im. S. Moniuszki, zespół Affabre Concinui, Urszulę Dudziak, Chór Męski „Oktoich” działający przy Cerkwi Prawosławnej św. św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu, Grupę Dętą Filharmonii Krakowskiej i Radiowej Orkiestry Symfonicznej w Krakowie, Adama Zagajewskiego, Joachima Grubicha, Jerzego Artysza, Andrzeja Chorosińskiego, Juliana Gembalskiego, Kwartet Jazzowy Piotra Barona, Artystów „Piwnicy Pod Baranami” i wielu innych. Zagranicznymi gośćmi festiwalu byli m.in. Yoshiko Hara, Georgij Agratina, Wolfgang Panhofer, Kaoru Hiyama, Markus Linder, Robert Wallace, Tercja Pikardyjska, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Tomsku, Zespół Opery Lwowskiej, Jan Walraven, Loes van Langer. Szczególnym wydarzeniem był Koncert Inauguracyjny XVII edycji Festiwalu z udziałem gwiazd polskiej estrady m.in. Alicji Majewskiej, Włodzimierza Korcza, Zbigniewa Wodeckiego, Jacka Wójcickiego, Ewy Urygi i Doroty Osińskiej, który zgromadził ok. 4 tys. widownię.

 

Organizatorzy festiwalu z wielką starannością przygotowują corocznie program festiwalu dbając o jego wysoki poziom artystyczny. Zaproszenie tylu znakomitych muzyków nie byłoby możliwe gdyby nie wyjątkowość bazyliki z jej słynnymi barokowymi organami – bezcennym skarbem naszej narodowej kultury, miejsca festiwalowych koncertów oraz leżajskiego klasztoru oo. Bernardynów.

O randze Festiwalu może świadczyć fakt, iż od sześciu lat odbywa się on pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego. Patronat honorowy nad XIX edycją Festiwalu objął również Zbigniew Rynasiewicz – Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej.

 

Historia klasztoru bernardyńskiego w Leżajsku sięga końca XVI stulecia, a powstanie bazyliki poprzedziły nadzwyczajne wydarzenia. W 1560 roku miejscowy młynarz Rychta ujrzał na jednym z leśnych pagórków Matkę Bożą. Nikt jedna nie dowierzał jego relacjom, podobnie jak nie uwierzono dzieciom, którym później w tym samym miejscu ukazywały się ruchome światła. W 1590 roku w tym samym lesie miało miejsce prywatne objawienie Matki Bożej piwowarowi z Leżajska Tomaszowi Michałkowi. Jego relacjom także nie dano wiary, co więcej stracił wolność, ale odzyskując ją oznaczył miejsce objawień krucyfiksem, przed którym mogli gromadzić się wierni. Sława miejsca, spotęgowana nieudanym podpaleniem krzyża z polecenia miejscowego proboszcza, szybko rozeszła się wśród ludzi. Niebawem powstała drewniana kapliczka, a w 1598 roku drewniany kościół, przy którym 10 lat później zamieszkali przybyli z Przeworska bernardyni. Obecną świątynię, trzynawową bazylikę zbudowano w latach 1618 – 1628, z fundacji Łukasza i Anny Opalińskich. Pracami budowlanymi kierował murator włoskiego pochodzenia Antonio Pellaccini.

Bazylika przeżywała wiele zawieruch dziejowych: inwazja Szwedów w czasie potopu, najazd wojsk węgierskich Jerzego II Rakoczego w 1657 roku, wydarzenia z 1917 roku. Pożogi wojenne nie unicestwiły tego znamienitego kompleksu. W odpowiedzi na prośby biskupów przemyskich, władz zakonnych oraz miejscowej ludności, papież Pius XI w 1928r. podniósł Kościół oo. Bernardynów w Leżajsku do godności Bazyliki Mniejszej.


Corocznie do leżajskiego sanktuarium przybywają tysiące pielgrzymów, aby modlić się przed cudownym obrazem Matki Bożej, podziwiając walory artystyczne tego zabytkowego kompleksu, wsłuchując się w brzmienie barokowych leżajskich organów.
 

Więcej informacji: www.festiwal.lezajsk.pl

 

Fotografie Ryszard Węglarz- Edycja 2010

 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies