Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 102 393
 
 

Jarmark Na Michała

Jarmark Na Michała

Giedlarowski Jarmark Kulturalny „Na Michała" to impreza folklorystyczna organizowana przy okazji odpustu parafialnego. Jej celem jest podtrzymywanie i kultywowanie ludowych tradycji i obyczajów, które nieuchronnie odchodzą w zapomnienie. Corocznie przedstawia inną tematykę z zakresu ochrony kultury ludowej i ginących zawodów. Jarmarkowi towarzyszą wystawy oraz prezentacje zespołów obrzędowych, kiermasze rękodzieła oraz degustacja potraw.

 

Jeśliś ciekaw życia w dawnej wsi, przyjedź do podleżajskiej Giedlarowej, do tamtejszego Gminnego Ośrodka Kultury. Nie tylko zastaniesz estradę tętniącą życiem i stragany obfite w rozmaite kulinaria, ale i zioła pomocne na wszelakie dolegliwości. Pod sufitem zaś w gokowskiej sali dostrzeżesz kilkadziesiąt misternie wykonanych pająków i podłaźniczek, które onegdaj tam wieszano, gdy zabrakło miejsca w ciasnej wiejskiej izbie. Bo podłaźniczki to nazwa bożonarodzeniowych choinek, tyle że wieszanych „do góry nogami”. Sufitowe pająki mają kształt dzwonów z sercem wykonanym z gliny albo z jabłkiem robiącym za dzwon. Resztę dopełnia słoma, bibuła, kolorowy papier, świecidełka, orzechy, pióra, albo co tam komu fantazja podpowiadała. Im zaś chałupa była zamożniejsza, tym strojniejsze pająki zwisały z tragarza tzn. belki przechodzącej przez izbę podtrzymującej całą konstrukcję dachu. Z okazji Wielkanocy do tragarza przymocowywano pisanki, a bez okazji - zioła i palmy.

Na Michała zjeżdżają się do Giedlarowej garncarze, kołodzieje, kowale i różni tacy, co jeszcze coś potrafią własnymi rękami. Przeto świszczą kowalskie miechy, rosną w oczach gliniane garnki.

Tylko z każdym rokiem tamtego świata jakby mniej. Przyjedź więc do Giedlarowej póki możesz jeszcze zdążyć.


 Więcej informacji na stronie http://www.gok.lezajsk.pl/
 

 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies