04-11-2009

Gruzini w powiecie leżajskim.

29 października 2009r. powiat leżajski odwiedzili przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych z Gruzji.
Goście przebywali w Polsce dzięki realizacji  projektu „PROFESJONALNA ADMINISTRACJA - AKTYWNI MIESZKAŃCY WSPARCIE ROZWOJU LOKALNEGO W GRUZJI” współfinansowanego ze środków Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności  w ramach programu RITA – Przemiany w Regionie oraz Study Tours to Poland.
Projekt skierowany jest do przedstawicieli pięciu samorządów gruzińskich: Terjoli, Tkibuli, Chokhatauri, Ozurgeti i Borjomi. Jego istotą jest wdrożenie wybranych modelowych rozwiązań i usprawnień w pięciu sferach:
1. Zarządzanie urzędem.
2. Rozwój lokalny.
3. Promocja turystyki.
4. Aspekty komunalno-porządkowe.
5. Dialog i współpraca z organizacjami obywatelskimi
Projekt zakłada implementację konkretnych mechanizmów w wybranych samorządach, spójnych i kompatybilnych z wypracowanymi na szczeblu centralnym.
Podczas pobytu przedstawiciele starostwa przedstawili gościom prezentację samorządu powiatowego i zadań ze szczególnym uwzględnieniem oświaty, promocji oraz  współpracy z organizacjami pozarządowymi. Aby uczestnicy projektu mogli poznać jak w praktyce funkcjonują rozwiązania w zakresie pomocy społecznej, zostali zaproszeni do odwiedzenia prowadzonego przez Stowarzyszenie „Dobry Dom”  Zakładu Aktywności Zawodowej w Sarzynie.  Odbyło się również spotkanie z przedstawicielami aktywnych organizacji pozarządowych działających na terenie powiatu tj. Koła Gospodyń Wiejskich z Kuryłówki oraz Stowarzyszenia „Integracja bez Granic”.
Na zakończenie wizyty Goście zwiedzili Muzeum Ziemi Leżajskiej, Bazylikę OO. Bernardynów oraz wysłuchali koncertu organowego.