23-10-2009

Nagroda im. Profesora Aleksandra Gieysztora za osiągnięcia w działalności mającej na celu ochronę dziedzictwa kulturowego.

Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego, a w szczególności za działalność muzealną i konserwatorską oraz pracę na rzecz gromadzenia pamiątek polskiej Kultury. Nagrodę przyznaje Kapituła złożona z członków Rady i Zarządu Fundacji. Jej wysokość wynosi 50 000 zł.

Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora jest powszechnie uznawana za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w tej dziedzinie. Po raz pierwszy przyznano ją w roku 2000 - w pierwszą rocznicę śmierci prof. Aleksandra Gieysztora.

Celem przedsięwzięcia jest promocja oraz wsparcie tych, którzy podejmują się działań służących ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego zarówno w kraju, jak i za granicą.

Zgłoszeń kandydatów do otrzymania Nagrody mogą dokonywać członkowie Kapituły, laureaci poprzednich edycji Nagrody, instytucje kultury lub też - z ich rekomendacją - osoby fizyczne oraz instytucje: państwowe, samorządowe bądź pozarządowe o charakterze niezarobkowym działające w obszarze kultury.

Nominacje do XI edycji Nagrody można zgłaszać wyłącznie poprzez elektroniczny formularz.

Wnioski przyjmowane będą do 13 listopada 2009 roku.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie: www.kronenberg.org.pl -> ochrona dziedzictwa kulturowego -> Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora.