Licznik odwiedzin: 95 988

10-12-2019

Finał Akcji "Polacy - Rodakom"

Już tradycją w powiecie leżajskim jest to, że na przełomie listopada i grudnia Akcja „Polacy – Rodakom” mobilizuje setki osób. Łącznie zebrano ponad dwie tony żywności, zabawki i przybory szkolne. Założeniem akcji jest to, by w okresie świąteczno-noworocznym zebrać niezbędne artykuły żywnościowe dla naszych rodaków. Udało się zgromadzić trwałą żywność: mąkę, cukier, konserwy, olej, makaron. Ale też słodycze, zabawki i przybory szkolne.

Wszystko, co zostało zebrane podczas akcji to rzeczy zbierane z myślą o Polakach mieszkających za wschodnią granicą na Ukrainie i Białorusi, którzy często mają problemy z bieżącym utrzymaniem oraz z tym, żeby ich święta były piękne i radosne. Dary w okresie świąt Bożego Narodzenia trafią do polskich rodzin.

Dziękujemy Państwu za ofiarność oraz wolontariuszom za ich bezinteresowną ciężką pracę.

Dary bezpośrednio w sklepach przez trzy weekendy zbierali:
  • uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku,
  • uczniowie z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku,
  • strzelcy z Jednostki Strzeleckiej Strzelec JS 2035 funkcjonującej przy Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku,
  • leżajscy harcerze,
  • Młodzież Wszechpolska koło Leżajsk wraz z kibicami drużyny piłkarskiej Pogoń Leżajsk.

Ponadto dary zbierano w licznych urzędach, firmach oraz szkołach na terenie powiatu leżajskiego (m.in. Zespół Szkół w Kuryłówce i Szkoła Podstawowa nr 1 w Leżajsku).

W trakcie finału akcji przepakowywano zebrane dary i wręczono dyplomy. Następnie odbył się słodki poczęstunek, zrobiono pamiątkowe zdjęcia. Odbyło się również spotkanie z mediami.

Dziękujemy firmie Smak Górno za transport darów do centralnego miejsca zbiórki w południowo-wschodniej Polsce (Lublin).
Akcja odbywała się pod paronatem medialnym: TVP Rzeszów, Polskiego Radia Rzeszów oraz Radio VIA.
Akcję organizowali: Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Leżajsku.
Honorowy Patronat nad akcją na terenie ziemi leżajskiej sprawował Starosta Leżajski Marek Śliż.

MZL