11-09-2009

Wystawa "Tajemnice Chińskiego Geniuszu- Odkrycia i Wynalazki".

Wystawa "Tajemnice Chińskiego Geniuszu- Odkrycia i Wynalazki"
Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprasza do zwiedzenia wystawy.

Muzeum Ziemi Leżajskiej

14.09.2009 - 07.11.2009

Wystawa "Tajemnice Chińskiego Geniuszu- Odkrycia i Wynalazki" jest niepowtarzalną okazją do poznania kultury i historii starożytnych Chin. Cywilizacja chińska trwa nieprzerwanie od 5000 lat i wciąż się rozwija. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele przedmiotów codziennego użytku ma swoje korzenie w dawnych Chinach. Poprzez wystawę zwiedzający będą mieli okazję przyjrzeć się największym dziełom chińskiej myśli technologicznej i naukowej, które po dziś dzień zachwycają swoją funkcjonalnością. Wystawa obejmuje chińską myśl z zakresu rolnictwa, astronomii, matematyki, medycyny, architektury, militariów oraz techniki. Wśród eksponatów znajdą się m.in. pług, siewnik, globus, zegary astronomiczne, liczydło, sejsmograf, modele pagody i mostu wiszącego, miotacz kamieni, armata, kusza, taczki, korba ręczna, drabina, papier, druk, jedwab, a także chińskie gry - warcaby, szachy, domino. Na wystawę składać się będzie 160 eksponatów.

Celem wystawy jest przybliżenie mieszkańcom Podkarpacia historii i kultury starożytnych Chin oraz ich związku z naszym codziennym życiem. Elementem towarzyszącym wystawie, skierowanym do dzieci i młodzieży będą organizowane przez Muzeum lekcje muzealne.