04-09-2019

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 r. zbrojną agresją Niemiec na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa – jedno z najtragiczniejszych doświadczeń w historii ludzkości. Na bieżący rok przypadła 80. rocznica wybuchu wojny w związku z czym w całym kraju odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Organizatorem rocznicowych obchodów w Leżajsku, które odbyły się pod patronatem Sejmu RP, Wojska Polskiego był Kawalerii Ochotniczej „Wierzawice” w Barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego. Jednym ze współorganizatorów był również Powiat Leżajski.

Uroczystości rozpoczęła polowa msza św. w intencji poległych obrońców ojczyzny z oprawą muzyczną Orkiestry Reprezentacyjna Oddziału Kawalerii Ochotniczej w Barwach 20 PU im. Króla Jana III Sobieskiego, a poprzedził ją przemarsz pięćdziesięciokonnego oddziału kawalerii polskiej i oddziału Wehrmachtu przez miejscowości: Wierzawice, Giedlarową, Leżajsk, Przychojec, Stare Miasto, Kuryłówkę, Tarnawiec.

Kolejnym punktem w programie obchodów był Patriotyczny Piknik Rodzinny, podczas którego jego uczestnicy mogli obejrzeć szarżę kawalerii na pododdział zmechanizowany Wehrmachtu, pokaz paradnej musztry konnej kawalerii, pokaz władania białą bronią. Na zakończenie odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu orkiestry, której towarzyszyła grupa wokalna.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Starosta Leżajski Marek Śliż,  parlamentarzyści, samorządowcy oraz kombatanci.

Infotmację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW
Fot. Dawid Wiech