Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 11 148
 
 

Aktualności

02-08-2019

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia obchodziliśmy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Ta trwająca dwa miesiące akcja była jednym z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. 1 sierpnia 1944 roku, godzina 17:00 to historyczny moment. Godzina „W” to czas, kiedy tysiące osób w geście największego oddania i patriotyzmu podjęło decyzję, która zaważyła na ich życiu.
 
Rozpoczęta 1 września 1939 roku II wojna światowa siała spustoszenie w całym kraju, a jej punktem kulminacyjnym stała się Warszawa. To piękne, tętniące niegdyś życiem miasto, zmieniało się nie do poznania, będąc miejscem ciągłych walk, strachu i bólu. Dziś wielu historyków i laików zadaje sobie pytanie – czy było warto? Na to pytanie niech będzie odpowiedzią liczba powstańców, która swoim zdrowiem i życiem zapłaciła za pragnienie wolności. Dziesiątki tysięcy Powstańców, w tym również i dzieci, walczyli i oddawali życie, abyśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce. Pamiętajmy o tym. 
 
Powiat leżajski również dołożył swoją cegiełkę pamięci, aby uczcić to wydarzenie. W czasie Godziny „W”, gdy zawyły syreny, z rynku zostały wypuszczone w niebo balony w barwach narodowych, zabrzmiała patriotyczna muzyka, a mieszkańcy miasta przystanęli, by oddać hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność.
 
Wydarzenie przygotowane zostało przez Muzeum Ziemi Leżajskiej wraz z harcerzami z leżajskiego hufca, Młodzieżą Wszechpolską – koło Leżajsk oraz kibicami drużyny piłkarskiej Pogoni Leżajsk.
 
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Starosta Leżajski Marek Śliż oraz Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański, którzy również wzięli udział w rocznicowych obchodach.
 
 MZL 
 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies