09-07-2019

Poland: The Royal Tour

8 lipca w Wieliczce odbyła się uroczysta premiera filmu dokumentalnego „Poland: The Royal Tour”, w której na zaproszenie premiera Mateusza Morawieckiego uczestniczyli m.in.: Starosta Leżajski Marek Śliż, Wójt Gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko oraz Komendant Powiatowy Policji w Leżajsku podinsp. Zenon Wierzchowski.

„The Royal Tour” to seria filmów dokumentalnych przedstawiająca historię, kulturę i przyrodę najciekawszych państw świata. Zgodnie z autorską formułą programu przewodnikiem oprowadzającym widza jest urzędujący szef państwa lub rządu. Gospodarzem „Poland: The Royal Tour” jest Mateusz Morawiecki.

Film został zrealizowany przez amerykańskiego dziennikarza Petera Greenberga wraz z Polską Fundacją Narodową dla amerykańskiej stacji telewizyjnej PBS. Jego głównym celem jest promowanie Polski na świecie, upowszechnianie wiedzy o jej bogatej historii oraz potencjale gospodarczym. Dokument w kwietniu oglądali już Amerykanie podczas seansów w Los Angeles, Chicago i Nowym Jorku. Ekipa filmowa odwiedziła Warszawę, Gdańsk, Gdynię, Hel, Słowiński Park Narodowy, obóz Auschwitz, Wieliczkę, Niedzicę, Czorsztyn, Zakopane, Rzeszów, Markową, Kraków, Św. Krzyż, Kotlinę Kłodzką, Wrocław, Toruń i Malbork.

Peter Greenberg zapowiedział, że powstanie druga odsłona dokumentu pt. "The Hidden Poland" (ang. "Ukryta Polska").

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW
Fot. Krystian Maj/KPRM