Powiat leżajski

A A A
Drukuj Mapa strony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Licznik odwiedzin: 4 241 925
 
 

Aktualności

09-07-2019

Złoty jubileusz kapłaństwa

7 lipca w Bazylice Zwiastowania NMP w Leżajsku odbyła się jubileuszowa msza święta z okazji 50-lecia święceń kapłańskich biskupa Ignacego Deca. Obok biskupa nabożeństwo koncelebrowali m.in. biskup pomocniczy krakowski Damian Muskus oraz Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku Sylwester Skirliński.

 

Uroczystości jubileuszowe nie bez powodu odbyły się w Leżajsku. Biskup Ignacy Dec urodził się bowiem w Hucisku, a w latach 1958–1962  uczęszczał do leżajskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1969 r. w Archikatedrze Wrocławskiej z rąk ks. abpa Bolesława Kominka, a swoją mszę prymicyjną odprawił 6 lipca w leżajskiej Bazylice.
 
W 2004 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem diecezjalnym nowo powołanej diecezji świdnickiej.
 
Jako pierwszy biskup świdnicki zorganizował struktury instytucji diecezjalnych. W 2004 r. utworzył kurię biskupią, seminarium duchowne, radę kapłańską, radę duszpasterską, radę konsultorów, diecezjalną Caritas, Akcję Katolicką, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. W 2004 r. utworzył radę ekonomiczną, kapitułę katedralną i dom księży emerytów. W 2008 r. ustanowił archiwum diecezjalne i muzeum diecezjalne, w 2009 r. diecezjalne studium życia rodzinnego, a w 2010 r. kapitułę kolegiacką. W 2005 r. przygotował i przeprowadził I Diecezjalny Kongres Eucharystyczny. Przyczynił się do uzyskania tytułu bazyliki mniejszej dla kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie.
 
W ramach Konferencji Episkopatu Polski w 2006 r. został członkiem Rady Naukowej i Komisji Duchowieństwa, a w 2013 r. przewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich. W 2007 r. za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania został wyróżniony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Nadano mu tytuł honorowego obywatela: Leżajska, Polanicy-Zdroju, Dzierżoniowa, Świdnicy, Wałbrzycha, Barda, Kłodzka i Bystrzycy Kłodzkiej.
 
W nabożeństwie uczestniczyli m.in. Starosta Leżajski Marek Śliż, Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek, Członek Zarządu Powiatu Krzysztof Trębacz. Podczas uroczystości Zarząd Powiatu Leżajskiego przekazał na ręce biskupa pamiątkowy obraz, wiązankę kwiatów oraz list gratulacyjny.
 
Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW
Fot. Dawid Wiech
 
 
 
 
 

Wyszukiwarka

 
Ideo realizacja:
CMS Edito Powered by:
Starostwo Powiatowe w Leżajsku
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel.: 017 240 45 00
fax: 017 240 45 09
e-mail:
Informacja o cookies