Licznik odwiedzin: 17 144

22-05-2019

Starosta Leżajski odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP

Krzyż Zasługi to polskie cywilne odznaczenie państwowe nadawane przez Prezydenta RP za zasługi dla państwa lub obywateli. Odznaczeniem tym może zostać wyróżniona osoba, której działania przekraczają zakres jej zwykłych obowiązków, a przynoszą znaczną korzyść państwu lub obywatelom. Dzieli się ono na III stopnie: Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Krzyż Zasługi, Brązowy Krzyż Zasługi.

Na mocy postanowienia Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi zostali odznaczeni: Starosta Leżajski Marek Śliż oraz dyrektor Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku Zbigniew Trębacz. 21 maja, podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim, w imieniu głowy państwa nagrody wszystkim odznaczonym wręczyła Wojewoda Ewa Leniart. Nagrodę w zastępstwie dyrektora ZSL odebrał wicedyrektor ZSL Dymitr Malec.

Przyznanie wspomnianych odznaczeń jest efektem działań starosty i dyrektora ZSL na rzecz obronności kraju, m.in. wspierania i kultywowania działań Związku Strzeleckiego „Strzelec” i Jednostki Strzeleckiej 2035, angażowanie młodych ludzi (uczniów klas wojskowych) w wydarzenia patriotyczne na terenie powiatu i nie tylko, za szeroko rozumiane działania, które przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa, działalność społeczną i charytatywną (zbiórki żywności, organizacja pikników), za inicjatywę utworzenia Centrum Szkolenia Klas Mundurowych Zespołu Szkół Licealnych i staranie się o wprowadzenie Programu Certyfikowanych Klas Wojskowych prowadzonych przez Ministerstwo Obrony Narodowej w Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku (program działa od września 2018). Szkoła realizuje go w II edycji i już zakwalifikowała się do III edycji od września 2019 r.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW
Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki