12-04-2019

Pawilon diagnostyczno-zabiegowy SP ZOZ nagrodzony w międzynarodowym konkursie architektonicznym

„O kryształową cegłę” to konkurs, który od 1999 roku jest największym, najbardziej reprezentatywnym i najszerszym przeglądem inwestycji budowlanych Europy Wschodniej, zarówno nowych jak i modernizowanych lub rewitalizowanych, spośród których wyłaniane i nagradzane są najlepsze. Organizatorem przedsięwzięcia jest Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin. Zgodnie z ideą konkursu nagradzani są: inwestor, biuro projektowe i wykonawca. Celem przedsięwzięcia jest promowanie najlepszych inwestycji w naszej części kraju i Europy oraz premiowanie dobrych praktyk w budownictwie uwzględniających walory środowiskowe.

Wśród inwestycji zgłoszonych do ubiegłorocznej edycji konkursu znalazł się pawilon diagnostyczno-zabiegowy w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Leżajsku, którego głównymi wykonawcami są firmy Hartbex i Erbud. Autorem dokumentacji projektowej jest firma Canea Inżynieria i Komputery Artur Polakowski natomiast autorem koncepcji pawilonu – Studio Projektowe Budownictwa Alicja Majewska. Międzynarodowa kapituła konkursu składająca się z architektów, biorąc pod uwagę nowatorstwo rozwiązań technicznych i architektonicznych, funkcjonalność obiektu, jego relacje z otoczeniem, jakość robót oraz czas realizacji, nagrodziła budynek III miejscem w kategorii OBIEKTY ZDROWIA.

Pawilon, którego powierzchnia obejmuje 1520 m², składa się z czterech sal operacyjnych i sali pooperacyjnej, obszaru diagnostycznego, w którym znajduje się rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, centralna sterylizacja i stacja dezynfekująca łóżka. Został również wybudowany szyb windowy na zewnątrz głównego budynku z dostępem ze wszystkich oddziałów. Inwestycja była niezbędna ze względu na konieczność dalszego funkcjonowania oddziałów zabiegowych: chirurgicznego, ortopedycznego i ginekologicznego oraz diagnostyki na potrzeby całego szpitala. Całkowita wartość projektu wyniosła 20 106 832,91 zł, z czego 3 917 510 zł to środki przekazane przez Powiat Leżajski, a 6 330 734, 84 zł to wkład własny SP ZOZ. Budynek został oddany do użytku w październiku 2018 r.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW