15-03-2019

Młodzi strzelcy złożyli przysięgę

W bieżącym roku obchodzono 100. rocznicę bohaterskiej śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli. Tradycyjnie w tym dniu "strzelcy" i "orlęta" składają swe pierwsze przyrzeczenie – zobowiązanie do patriotycznej formacji i służby – zgodnie z najważniejszymi dla Polaka wartościami: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Takie jest też przesłanie i ponadczasowa wartość roty przyrzeczenia.

7 marca młodzi adepci klas wojskowych wzięli udział w uroczystej mszy świętej w kościele farnym pw. św. Wojciecha w Rzeszowie oraz uroczystym apelu przed pomnikiem pułkownika Lisa-Kuli na Placu Farnym. Ponad pięćset dziewcząt i chłopców uroczyście złożyło swe pierwsze patriotyczne zobowiązanie wobec ojczyzny. Ślubowanie odbyło się na historyczny Sztandar Związku Strzeleckiego Oddział Leżajsk z 1927 r., którego współfundatorem był Marszałek Józef Piłsudski. Wśród wyróżnionych strzelców, składających przyrzecznie była uczennica Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku Katarzyna Leniart.

Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada młodzieży strzeleckiej wraz z Kompanią Reprezentacyjną 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Przemarszowi akompaniowała Orkiestra Reprezentacyjna Podhalańczyków. W uroczystości wzięli udział m.in. Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz, Dyrektor Zespołu Szkół Licealnych Zbigniew Trębacz oraz dowódca Jednostki Strzeleckiej 2035 insp. ZS Waldemar Tłuczek.

Adrian Rauza, ZSL

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW