02-09-2009

Podkarpacki Przegląd Pieśni i Melodii Ludowych.

W dniu 30 sierpnia 2009 r. odbył się Podkarpacki Przegląd Pieśni i Melodii Ludowych na stadionie w Giedlarowej. Przegląd był imprezą towarzyszącą Dożynek Wojewódzkich. W konkursie wzięło udział 5 zespołów śpiewaczych i 5 kapel ludowych. Każdy z zespołów zaprezentował dwa utwory w jednej kategorii.
Przegląd był oceniany przez 3 – osobowe jury w składzie: Jolanta Dragan – etnograf z Kolbuszowej, Roman Kostyra – Prezes Stowarzyszenia „Majdaniarze” Nowa Sarzyna oraz Marek Krauz – dyrektor Ośrodka Kultury w  Łańcucie. Po przesłuchaniu wszystkich uczestników przeglądu jury przyznało następujące nagrody:
I miejsce w kategorii grupy śpiewacze dla zespołu „Leszczynka” z Wólki Grodziskiej wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 1200 zł brutto
II miejsce w kategorii grupy śpiewacze dla zespołu „Folusz” z Giedlarowej wraz z nagrodą pienięzna w wysokości 800 zł brutto
I miejsce w kategorii zespoły instrumentalne dla zespołu „Trzcinicoki” z Trzcinicy wraz z nagrodą pieniężna w wysokości 1200 zł brutto
II miejsce w kategorii zespoły instrumentalne dla kapeli Władysława Pogody z Kolbuszowej wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 800 zł brutto.
Nagrody pieniężne zostały ufundowane przez Marszałka Województwa Podkarpackiego w ramach projektu Mecenat.
Ponadto jury przyznało dwa wyróżnienia rzeczowe dla zespołu „Kurasie” – mikrofalówka ufundowana przez Starostę Leżajskiego oraz dla zespołu „Bachórzanie” – wieża ufundowana przez Stację Diagnostyki Samochodowej w Grodzisku Górnym.

Szczególne podziękowania dla sponsorów przeglądu:

1. Asseco Poland,

2. BMF POLSKA Sp. z o. o. w Leżajsku,

3. P. Marian Dąbek,

4. "TEXPOL" Sp. z o. o. w Chałupkach Dębniańskich,

5. "Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Leżajsku,

6. Bank Spółdzielczy w Leżajsku.

Więcej zdjęć z Podkarpackiego Przeglądu Pięśni i Melodii Ludowych w galerii http://www.starostwo.lezajsk.pl/pl/galeria-ziemi-lezajskiej/art7.html