11-02-2019

"Miałem w życiu dużo szczęścia..."

W ostatnim wywiadzie udzielonym „Kurierowi Powiatowemu” w listopadzie 2016 roku z okazji swoich setnych urodzin Zbigniew Larendowicz w odpowiedzi na pytanie o receptę na długie życie wymienił uczciwość, sprawiedliwość, chęć do pracy i robioną przez siebie „wybitną orzechówkę”. Mimo sędziwego wieku i ograniczeń zdrowotnych wciąż pojawiał się w klasztornej bibliotece, aby kolejny raz omieść wzrokiem kilkunastotysięczny księgozbiór, w którego porządkowanie włożył całe serce. Zawsze tryskał humorem, wciąż ciekawy świata i ludzi. I taki pozostanie w pamięci leżajszczan. 9 lutego Zbigniew Larendowicz odszedł w wieku 102 lat.

Historia życia Zbigniewa Larendowicza znana jest niejednemu mieszkańcowi powiatu leżajskiego. Niestrudzenie przez kilkadziesiąt lat z wielkim zaangażowaniem i twórczym zapałem dokumentował zarówno dzieje ziemi leżajskiej, jak i swojej rodziny, objawiając wielki talent kronikarski. Przez wiele lat oprowadzał po bibliotece zorganizowane grupy. Swoją wiedzą wspierał studentów i miłośników historii regionalnej. Był autorem wielu publikacji dotyczących leżajszczyzny.

Urodził się 15 października 1916 r. Był członkiem, a następnie dowódcą 1 Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki przy leżajskim gimnazjum. Ukończył Szkołę Starszych Przysposobienia Wojskowego i Wołyńską Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii (1938). We wrześniu 1939 r. służył w 24 Pułku Artylerii Lekkiej, jako dowódca plutonu w stopniu podporucznika. Dostał się do niewoli sowieckiej, jednak po kilku dniach zbiegł z transportu jadącego na wschód. Po powrocie do Leżajska działał w Narodowej Organizacji Wojskowej, gdzie przez pewien czas pełnił funkcję komendanta obwodu (ps. „Wicher”). Po wojnie pracował w leśnictwie. W latach 1964-1968 razem z profesorem S. Myczkowskim tworzył Plan Zagospodarowania Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz wielu rezerwatów w Polsce południowej. Brał także udział w opracowywaniu ekspertyz dla Polskiej Akademii Nauk. Odznaczony Krzyżem Partyzanckim,  Krzyżem AK, Krzyżem Harcerskim, Odznaką Pamiątkową „Akcja Burza” i Odznaką Strzelecką. Był wielokrotnie nagradzany również za swoją działalność społeczną , m.in. nagrodą Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii” oraz Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego.”

W ostatnich słowach wspomnianego wywiadu zawarł najlepszą kwintesencję tego, co myślał o swoim długim życiu: „Ja po prostu uczciwie pracowałem i uczciwie żyłem. Poleciałem sobie, proszę pani, dawno temu do Kanady, do brata mojego. On tam ożenił się z taką Szkotką, która nie gotowała zbyt dobrze. Wracałem potem jakimś roztelepanym samolotem, ale szczęśliwie doleciałem do Polski. Kolejny lot tego samolotu był jego ostatnim, bo się rozbił. Myślę, że miałem w życiu dużo szczęścia.

Uroczystości pogrzebowe Zbigniewa Larendowicza odbędą się 13 lutego o godz. 11:00 w Bazylice Zwiastowania NMP i na cmentarzu klasztornym.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW